Príbehy hudobných legiend prináša milovníkom hudby vo februári Hudobné átrium ŠVK v Banskej Bystrici.

Prehliadka hraných životopisných filmov o hudobných legendách, ktoré ovplyvnili generácie muzikantov, sa uskutoční už tradične každú stredu. Milovníci hudby si môžu zaspomínať na Jamesa Browna, Raya Charlesa, Edith PiafJimiho Hendrixa.

Streda 6. február – 16:00 h

James Brown: GET ON UP

(USA, 2014, 139 min, blu-ray, dabing)

Get On Up je jednou z najslávnejších piesní Jamesa Browna, ale zároveň aj silným životným príbehom rythm and bluesového speváka. Film odhaľuje neľahké detstvo Jamesa Browna v období hospodárskej krízy, odlúčenie od rodičov, pobyt v polepšovni. Predstavuje ho ako človeka, ktorého svojráznosť má hlboké korene v minulosti a umelca, ktorý sa odkláňal od zaužívaných spoločenských noriem, ale aj hudobných smerovaní.

Streda 13. február – 16:00 h

Ray Charles: RAY

(USA, 2004, 152 min, dabing)

Filmová lahôdka o dramatickom životnom príbehu, vzostupoch a pádoch, bolesti a osobných tragédiách hudobného velikána Raya Charlesa. Vývoj jeho hudobných štýlov – jazz, rhytm & blues, rock & roll, gospel, country & western, je súhrnom inšpiratívnej cesty génia, ktorý svetu daroval nový pohľad na spôsob vnímania hudby. Film bol ocenený Oscarmi, Zlatými glóbusmi a ďalšími cenami.

Streda 20. február – 16:00 h

EDITH PIAF

(Francúzsko/Veľká Británia/Česko, 2007, 140 min, dabing)

Film o svetoznámej francúzskej šansoniérke Edith Piaf. Jej život bol bojom o hudbu, prežitie a lásku. Narodila sa na chodníku, vyrastala v nevestinci, zarábala si pouličným spevom a napriek tomu sa stala slávnou. Vďaka silnej vôli a neobyčajnému nadaniu sa vysporiadala s tragickým osudom a jej detský sen sa stal skutočnosťou. Nechcela dať svetu šancu zabudnúť na ňu: „Raz budem bohatá, budem mať biele fáro a čierneho šoféra. Veľkí umelci nepatria iba jednej generácii, zostávajú tu natrvalo.“ Film zožal obrovský úspech na prestížnom hudobnom festivale Berlinale. V hlavnej úlohe sa zaskvela Marion Cotillard.

Streda 27. február – 16:00 h

Jimmi Hendrix: HVĚZDA STOUPÁ VZH ŮRU

(Veľká Británia/Írsko/USA, 2013, 118 min, blu-ray, dabing)

Jimi Hendrix, ako jeden z najuznávanejších, najoriginálnejších a najvplyvnejších muzikantov 20. storočia, objavil netušené možnosti elektrickej gitary a stal sa priekopníkom nového hudobného efektu. Film vykresľuje príbeh amerického gitaristu, ktorý cibrí svoj hudobný talent a rieši zložité vzťahy na ceste ku sláve.  Film nakrútil režisér John Ridley a ponúka vysoko hodnotený herecký výkon André Benjamina v úlohe Jimiho Hendrixa.

Februárové projekcie sú súčasťou audiovizuálnej výstavy Príbehy hudobných legiend – prehliadky hraných životopisných filmov o hudobných legendách, doplnenej zaujímavými tematickými publikáciami, hudobnými nahrávkami a hudobninami s možnosťou prehratia na klavíri. Podujatie je prístupné počas otváracích hodín ŠVK a potrvá do 28. februára. Vstup je voľný. Viac informácií nájdete na Facebooku.