Pocta Ivanovi Palúchovi – PIP 2018, podujatie venované hercovi Ivanovi Palúchovi, ponúkne vo svojom treťom ročníku okrem iného aj československý film Zabitá neděle z roku 1969.

PIP 2018 otvorí v utorok 12. júna prehliadka humoru vo filmoch študentov banskobystrickej Akadémie umení (17:30 h). O Ivanovi Palúchovi bude v ten večer rozprávať režisérka Mariana Čengel Solčanská, ktorá s ním pracovala už ako študentka a neskôr ho obsadila aj do svojich filmov Obhliadka, Legenda o lietajúcom Cypriánovi a Miluj ma alebo odíď.

Film Obhliadka ako prvý film televízneho cyklu Filmoviedky STV premiérovo uviedla na MFF Bratislava 2010. Spoločným menovateľom desiatich filmových poviedok tohto cyklu je princíp trojitého rozprávania s trojitým videním – príbeh je vyrozprávaný z pohľadu troch postáv. Film Obhliadka analyzuje ťaživú aj citovú situáciu vidieckej rodiny. Jej členovia sú nútení živoriť pod jednou strechou, aj napriek tomu, že nimi lomcujú pocity nespravodlivosti, nenávisti a pohŕdania…

Filmoviedka Obhliadka (Slovensko, 2010, 80 min), ktorá nasleduje po stretnutí s režisérkou a scenáristkou Marianou Čengel Solčanskou, bude vyvrcholením prvého dňa PIP 2018. Premieta sa v Kinosále Múzea SNP (19:00 h).

Druhý deň prehliadky filmov Pocta Ivanovi Palúchovi, streda 13. júna, ponúkne divákom a diváčkam československý film Zabitá neděle, ktorý je hraným debutom vynikajúcej českej dokumentaristky Drahomíry Vihanovej (1930 – 2017) a zároveň je jej jediným celovečerným filmom. Zabitá neděle je komorný príbeh armádneho dôstojníka v malom meste počas jednej letnej nedele nakrútený s dôrazom na atmosféru a evokáciu pocitu márnosti a banality okamihov neužitočného, premárneného života. Nadporučík Arnošt (Ivan Palúch) cíti svoju prázdnotu a podvedome sa utieka do spomienok a predstáv, ktoré s nimi súvisia. Ubitý jednotvárnosťou a neschopný vystúpiť z nezmyselnosti mechanicky napĺňanej existencie v zakliatom, odcudzenom svete zastaveného času, zosobňuje vnútornú situáciu človeka konca 60. rokov. Film nakrútený v roku 1969 neúprosne analyzoval socialistickú spoločnosť, na plátna kín sa preto dostal až po 18 rokoch, kedy ho uviedli na festivale autorských filmov v San Remo a získal zvláštnu cenu poroty. Do českej distribúcie bol uvedený až v roku 1990.

V Kinosále Múzea SNP si film Zabitá neděle (Československo, 1969, 78 min), s Ivanom Palúchom v hlavnej úlohe, môžete pozrieť v stredu 13. júna (19:00 h).

Ešte predtým si však nenechajte ujsť spomínanie na rozhovor s Ivanom Palúchom. Spomínať budú Rasťo Piško a Kateřina Javorská (18:00 h).

Prehliadku Pocta Ivanovi Palúchovi organizuje OZ Za živa na amfiteátri…, v spolupráci s Akadémiou umení a Mestom Banská Bystrica.