Vo viacerých mestách na Slovensku sa začiatkom predposledného októbrového týždňa uskutočnia pochody za reprodukčnú spravodlivosť. Majú byť reakciou na ďalší pokus poslancov a poslankýň NR SR obmedziť prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. Medzi zapojenými mestami nebude opäť chýbať ani Banská Bystrica. Občania a občianky môžu svojou účasťou na pochode vyjadriť podporu reprodukčnej spravodlivosti.

Stretnutie pochodujúcich v Banskej Bystrici sa uskutoční v pondelok 18. októbra o 17:00 h na Huštáku (Vajanského námestie, začiatok Dolnej ul.), odkiaľ bude pochod pokračovať  Dolnou ulicou na Námestie SNP, kde pri Marianskom stĺpe zaznie niekoľko prejavov. Organizátorky a organizátori pochodu NEBUDEME TICHO! pozývajú všetkých ľudí, ktorí sa chcú nahlas postaviť za reprodukčné práva.

Návrh zákona „o pomoci tehotným ženám“, ktorý v Národnej rade SR prešiel do druhého čítania, je za uplynulé dva roky už devätnástym pokusom NR SR obmedziť prístup k bezpečným, včasným a legálnym interrupciám. Takýto zákon by v prípade prijatia predstavoval vážne riziko pre ženy a dievčatá na Slovensku. Aj napriek tomu, čo deklarujú jeho predkladatelia a predkladateľky, tento zákon neponúka pomoc, ale ašpiruje na oklieštenie reprodukčných práv tehotných osôb.

Podľa organizátorky pochodu Veroniky Uhreckej „sú pripravované zmeny začiatkom obmedzovania práv žien na Slovensku a iba sťažia prístup k interrupciám. Nechcem sa jedného dňa zobudiť s vedomím, že žijeme v krajine, ktorá nám neustále hádže polená pod nohy a sloboda v nej už nemá miesto. Čím viac ľudí sa zúčastní týchto protestných akcií, tým väčšiu podporu budú cítiť ženy, ktoré podporiť potrebujú.“

Dopĺňa ju aj Jana Urbanová Bošelová, s ktorou v pondelok vystúpia na pódiu: „Nechcem sa len z diaľky prizerať, ako menia našu krajinu na takú, v ktorej nechcem žiť. Môžeme vysloviť ženám podporu a ukázať, že sme dosť dobré a vieme sa rozhodovať samy za seba, že v ťažkých situáciách stojíme jedna pri druhej. Ak chceme, aby nás počúvali, nesmieme byť ticho.“

Ako hovorí Ivana Klimentová, sociálna poradkyňa, ktorá sa zameriava na násilie páchané na ženách a ohrozených skupinách ľudí, „tento zákon sa bezmála dotkne každej jeden ženy či osoby. Najviac ohrozenými sú paradoxne tie ženy, ktorým by mal zákon pomáhať, ako aj uvádza vo svojom názve, a teda ženy žijúce v násilných toxických vzťahoch, pre ktoré môže znamenať tehotenstvo nástroj kontroly a pripútania sa k násilnej osobe. Tieto ženy nemôžu čakať dva či štyri dni na pomoc, ktorá by mala byť okamžitá a nepodmienená.”

Už v utorok 19. októbra sa začína schôdza Národnej rady, na ktorej bude 150 poslancov a poslankýň znovu rozhodovať o tom, či ešte viac obmedzia prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii. Pochody, ktoré sa budú konať 18. októbra, tak chcú vyjadriť jasné NIE snahám o obmedzenie reprodukčných práv, ktoré predstavujú rodovo podmienenú diskrimináciu na spoločenskej úrovni. Iniciatíva Nebudeme ticho si za svoj symbol zvolila varechu a vyzýva účastníčky a účastníkov, aby si na protesty doniesli svoje vlastné kuchynské pomôcky, transparenty a, samozrejme. aj respirátory. Podujatie sa uskutoční za aktuálnych pandemických opatrení.

Pre viac aktuálnych informácií sledujte iniciatívu Nebudeme ticho na Facebooku alebo FB event.