Do NR SR ide návrh skupiny poslancov SMER-SD, ktorý v prípade schválenia okreše počet poslancov v mestskom zastupiteľstve a zníži plat hlavného kontrolóra.

mestske zastupitelstvo
Ilustračné foto: BBonline.sk

Ak v národnom parlamente prejde novela zákona o obecnom zriadení, Banskú Bystricu čaká zmena volebných obvodov. Počet poslancov v mestskom zastupiteľstve by musel klesnúť, po novom by mohlo mať mesto do 100-tisíc obyvateľov maximálne 25 poslancov. Banská Bystrica má v súčasnosti sedem volebných obvodov, kde sa volí dovedna 31 poslancov. V prípade zníženia počtu zastupiteľov bude nutné prekresliť hranice VO, keďže už teraz niektoré časti hlasujú iba o dvoch mandátoch (jednomandátové VO zákon nepovoľuje).

Novela zákona, ktorej predkladateľkou je aj Jana Laššáková (SMER-SD) z Banskej Bystrice, by taktiež znížila platy hlavných kontrolórov. Zákon posilní postavenie starostov a primátorov, ktorí budú po novom odvolávať a vymenovávať riaditeľov príspevkových organizácií bez súhlasu mestského zastupiteľstva. Zmena sa tak môže dotknúť vedúcich postov napríklad v PKO, ZAaRES-e či v Útvare hlavného architekta.

Pokiaľ návrh novely obecného zákona prejde v pôvodnom znení, zmena počtu poslancov sa dotkne samospráv od nasledujúceho volebného obdobia. Platy kontrolórov a menovanie riaditeľov príspevkových organizácií sa zmenia od 1. augusta 2013.