Podujatie Vínšpacírka už tradične otvorí letnú sezónu v Banskej Bystrici a privíta vinárov zo Slovenska, ale aj spoza hraníc s tým najlepším, čo ich pivnice ponúkajú.

Vínšpacírka odštartuje v poslednú aprílovú sobotu 29. apríla o 14-tej hodine na Námestí SNP. Príchod na slávnosť vína dodnes potvrdilo zatiaľ 35 vystavovateľov, čo je rekordný počet za uplynulé ročníky. Návštevníci budú môcť ochutnať „starú“ osvedčenú klasiku od známejších vinárov, ktorí sa na podujatie vracajú už po niekoľkí krát kvôli atmosfére, ale aj vzniknutým priateľstvám. Svoje produkty prídu predstaviť aj „noví“ vinári ako Ostrožovič, Limbavin, Csernus, Chateau Grand Bari a ďalší.

„Robiť vínny festival v regióne, ktorý nie je pre víno typický, predstavuje veľkú odvahu, ktorá organizátorom zjavne nechýba. Dnes je z Vínšpacírky podujatie, ktoré každým rokom zvyšuje latku a teší sa skvelej návštevnosti. Aj preto sme tento rok znovu na strane partnerov. Cechu sa podarilo vybudovať veľkolepú akciu,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Príjemnú atmosféru koštovačky aj tento rok hudobne podčiarkne United Jazz Festival. Držitelia lístkov na Vínšpacírku budú mať tiež možnosť pozrieť si najkrajšie námestie z Hodinovej veže zadarmo o hodinu dlhšie, a to v čase medzi 14-tou a 16-tou. O 15-tej hodine primátor Ján Nosko slávnostne otvorí letnú sezónu spustením fontány na Námestí SNP. Program vyvrcholí okolo 17-tej hodiny.

Organizátori totiž pokračujú aj tento rok v oceňovaní osobností z oblasti enológie a vinárstva. „Na Slovensku máme niekoľko významných osobností, ktoré si zaslúžia pozornosť. Som rád, že v oceňovaní pokračujeme. Môžem povedať, že tento rok to bude ďalšia významná a dobre známa kapacita,“ povedal viceprimátor Banskej Bystrice Martin Turčan. Súčasťou ocenenia bude krst špeciálnej edície cuveé vytvorenej pre Banskú Bystricu od spoločnosti Ringbürger z Kremnice, ktorá patrí medzi debutantov Vínšpacírky,“ dopĺňa Martin Turčan.

K Vínšpacírke patrí nepochybne sabráž. Za každým patrila medzi najatraktívnejšiu časť podujatia. „Za štyri roky sme na Vínšpacírke zaučili v sabráži niekoľko desiatok odvážlivcov. Preto sme si povedali, že by nám tento rok mohli pomôcť a pokúsiť sa spolu s nami prekonať slovenský rekord v hromadnej sabráži,“ hovorí predseda Cechu hostinských Andrej Patráš. „Preto chceme vyzvať všetkých, ktorí majú za sebou aspoň niekoľko úspešných pokusov, aby sa k nám v sobotu na námestí pripojili.Sabrážovať sa navyše bude pravé šampanské značky MUMM,“doplnil. Rekord bude prekonaný, ak fľašu sektu či prosecca odsabrážuje súčasne minimálne 33 ľudí. Organizátori sa pokúsia dosiahnuť číslo 42.

Lístky sú už v predaji, no ich počet je limitovaný aj kapacitou námestia. Aktuálne si ich môžu návštevníci zakúpiť v zúčastnených prevádzkach alebo online na webovej stránke podujatia za zvýhodnenú cenu 15 eur. V deň konania budú stáť 20 eur.