Herci nespia! Príď sa presvedčiť. To je motto štvrtého ročníka projektu Noc divadiel, ktorý v sobotu 16. novembra spojí divadlá po celej Európe.

noc divadielIde o európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Tento rok sa do projektu zapojilo 40 divadiel z 15 slovenských miest – Banskej Bystrice, Bátoviec, Bratislavy, Košíc, Kremnice, Malaciek, Martina, Nitry, Prešova, Semerova, Senice, Trenčína, Trnavy, Zvolena a Žiliny. Podujatie koordinuje Divadelný ústav Bratislava v spolupráci s divadlami na celom Slovensku.

Noc divadiel odštartuje aj tento rok telemost v živom vysielaní Slovenského rozhlasu. Spojí tak naživo divadlá po celom Slovensku a poslucháči si budú môcť užiť atmosféru z rôznych javísk naraz.

Divadlá sa spoja presne o 19. hodine, keď vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk. Spoja nás aj herci. Počas Noci divadiel 2013 nedovolia „zaspať“ žiadnemu divákovi. Dôkazom bude celonočná fotodokumentácia a zapojenie sa do samotnej akcie so sloganom Ani ja nespím! Herci hrajú a sa hrajú a tento rok sa môžu hrať aj diváci.

Noc divadiel v Banskej Bystrici a Zvolene

Bábkové divadlo na Rázcestí, Divadlo Štúdio tanca, Divadlo Akadémie umení, Divadlo z Pasáže aj Štátna opera a Záhrada CNK sa zapájajú do tohtoročnej Noci divadiel v Banskej Bystrici.

Tvaruj si ma ako chceš – Divadlo Štúdio tanca opäť oživí tancom  jednotlivé „zákutia“ svojich priestorov. Okrem toho si so svojimi divákmi s radosťou pripomenie 15. výročie, ktoré tento rok oslavuje. V tomto ročníku sa Divadlo Štúdio tanca a Bábkové divadlo na Rázcestí tiež rozhodli požiadať svojich divákov, aby vytvorili určitú „konkrétnu spojku“ medzi týmito dvoma divadlami. Ako to však bude v reáli, na to si musíte počkať až do onej  zázračnej „noci“.

Divadlo Akadémie umení hosťuje v Záhrade s monodrámou Leonardo. Program vznikol v spolupráci kultúrneho centra Záhrada a Fakulty dramatických umení Akadémie umení (FDU AU)v Banskej Bystrici. Ide o prvú oficiálnu spoluprácu, ktorej cieľom je dlhodobo poskytovať priestor kultúrneho centra pre študentov FDU AU, a to najmä na workshopy či hosťovanie menších javiskových foriem.

Divadlo z Pasáže vás pozýva na Večerné dialógy a odkrývanie tajomstiev, ktoré sa ukrývajú po kútoch divadla. V Štátnej opere zákulisie, hľadisko a javisko splynú v jednu „Čilli tanečnú noc“.

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene začína svoju „noc“ už popoludní otvorenou skúškou novej rozprávky O troch vílach pre chlapcov a dievčatá zo všetkých vesmírnych galaxií. Po skončení budú tvorivé dielne pre deti. Humoristicko-hororovo ladený večer s názvom Fantóm divadla vás zavedie do panoptika príšer, škriatkov, strašidiel, elfov, mátoh a netvorov vyskytujúcich sa v histórii divadla a v klasických dielach. Názorné ukážky, básne, eseje, citáty. V krajnom prípade aj spev. Báť sa je povolené. O polnoci sa bude pred divadlom a pri sviečkach vyvolávať fantóm…

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu vo viacerých slovenských mestách súčasne. Iniciátorom projektu Európska noc divadiel, do ktorého sa v tomto roku zapojilo už 11 krajín, je chorvátska Noć kazališta. Heslo prvého ročníka „Dnes večer nezhasíname” presvedčilo divákov 8 mestách Slovenska a 28 divadlách o tom, že divadla sa netreba báť. Druhý ročník sa niesol v znamení hesla „Na hry máme celú noc“. S návštevníkmi sa hralo 31 divadiel z 9 miest Slovenska. Tretia noc otvorených divadiel bola „Tajomná, impulzívna, návyková, hlboká, jedinečná. Zapojilo sa do nej 39 divadiel z 11 miest. Podrobný program nájdete na www.nocdivadiel.sk.