Katedra sociálnych štúdií a etnológie Filozofickej fakulty UMB pozýva verejnosť na podujatie pod názvom Po stopách antifašistického odboja – komentovanú prechádzku po centre Banskej Bystrice – s Luciou Sotákovou, PhD. a Jurajom Lepišom, PhD. z Múzea SNP v Banskej Bystrici.

Už 2. mája o 17-tej hodine sa môžete preniesť do ulíc Banskej Bystrice v neskorých 30. rokoch 20. storočia, kde sa vytváral lokálny antifašistický odboj proti vznikajúcemu Slovenskému štátu.

Spoznajte mená a aktivity Bystričanov, ktorí sa snažili verejne vyjadriť svoj odpor voči nastolenej politickej situácii. Dozviete sa odpovede na otázky čo je to odboj, kde a kedy začal a ako skončil, čo sa dialo v meste Banská Bystrica koncom 30. rokov 20. storočia a kde sa tajne stretávali bystrickí antifašistickí aktivisti.

Komentovaná prechádzka začína v stredu o 17-tej hodine na Námestí SNP a pre širokú verejnosť je bezplatná.

Podujatie sa realizuje s finančnou podporou programu „Europe for Citizens“ a v rámci projektu „Democracy on the Brink. Historical lessons from the late 1930´s“, ktorého hlavným koordinátorom je Multikulturní centrum Praha (MKC Praha).