Takmer rok sa naťahoval tender na výber dodávateľa pištolí pre slovenský policajný zbor. Tesne pred ukončením nový minister vnútra obstarávanie zrušil.

Foto: grandpower.eu

Minister vnútra Róbert Kaliňák zrušil verejné obstarávanie na výber dodávateľa pištolí pre policajný zbor. Tender v hodnote 8,415 milióna eur bol ukončený v záverečnej fáze, kedy sa čakalo už iba na elektronickú aukciu. Samotné obstarávanie sa naťahovalo takmer rok kvôli námietkam súťažiacich, ktorým zväčša Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyhovel.

Jedným z uchádzačov bol aj banskobystrický výrobca pištolí Grandpower na čele s Jaroslavom Kuracinom. Ten od začiatku upozorňoval, že tender je nastavený na mieru zahraničnému výrobcovi zbraní a voči podmienkam súťaže podal niekoľko námietok. Úrad pre verejné obstarávanie mu dal vo viacerých prípadoch za pravdu a ministerstvo vnútra pod vedením Daniela LIpšica (KDH) muselo meniť podmienky a predlžovať lehoty na podávanie ponúk. Záujemcovia o prezbrojenie polície podali dovedna tri podnety a všetkým ÚVO vyhovel. Keď boli všetky záležitosti v poriadku a mala sa uskutočniť elektornická aukcia, minister Kaliňák tender zrušil.

Podľa Hospodárskych novín vadilo novému vedeniu ministerstva vnútra, že pištole by mohli dodávať rôzni výrobcovia. Preto chce vypísať novú súťaž. Kuracina sa podľa HN plánuje zúčastniť aj nového obstarávania. V prípade, že nové podmienky budú smerovať iba k jednému výrobcovi zbraní bude sa brániť na súde. Kým pred rokom tvrdil, že súťaž je nastavená na mieru rakúskemu zbrojárovi, tentoraz sa obáva, že podmienky budú zvýhoďnovať konkurenčnú firmu Vývoj Martin. Tú vlastní exminister hospodárstva Ľudovít Černák, médiami spájaný aj s kauzou predaja platiny.