Starnutie je na každom vidieť. Áno, na niekom menej, na niekom viac, ale prejavom starnutia sa nikto nevyhne, čo neteší hlavne ženy. Často majú tieto prejavy podobu rôznych estetických „chýb“ na koži. Patria medzi ne aj pigmentové škvrny.

Hlavnou príčinou je pôsobenie slnka

Aby sme uviedli veci na pravú mieru, pigmentové škvrny nie sú výlučne záležitosťou vyššieho veku aj keď s pribúdajúcimi rokmi je ich výskyt častejší. Vyskytujú sa typicky na tvári, krku, či chrbtoch rúk. Za ich vznikom je zmnoženie alebo aktivácia pigmentových buniek, ktorá môže mať viacero príčin.

Častou príčinou je pôsobenie slnka, používanie nevhodných parfumov a podobných produktov, ktoré zvyšujú citlivosť kože voči slnku, či hormonálne zmeny. Pigmentové škvrny sa však môžu objaviť aj vplyvom hormonálnej antikoncepcie, či v tehotenstve.

Ako to býva bežné aj s rôznymi inými estetickými problémami kože aj pigmentové škvrny vám dokážu opticky výrazne pridať na veku. Môžete tak mať pevnú postavu ako za mlada a dovoliť si obliecť aj odvážnejšie spoločenské šaty, na ktoré by si netrúfli ani mladšie dámy, ale stav vašej pokožky vás ohľadom veku „prezradí“.

Ako sa pigmentových škvŕn zbaviť?

Dermatologické ambulancie častou používajú 3 metódy. Prvou je stredne hlboký až hlboký chemický peeling. Na pigmentové škvrny je aplikovaná trichlóroctová kyselina, čím sa jemne odstráni rohovinová vrstva pokožky. To zosvetlí pigmentové škvrny tak, že svojim odtieňom splynú s okolitou kožou. Ošetrenie je nutné opakovať v počte 4 až 6 absolvovaní chemického peelingu v 2-týždňových intervaloch.

Druhou metódou používanou na účinné odstránenie pigmentácií je CO2 laser. Pomocou neho sa zbrúsi povrchová vrstva kože a zároveň dochádza k stimulácii hlbších vrstiev kože, ktorá navodí tvorbu kolagénu a omladenie pleti. Taktiež je nutné ošetrenie opakovať viackrát.

Opakovanie ošetrenia sa týka aj tretej z často používaných metód, ktorou je použitie intenzívneho pulzného svetla (IPL). Pomocou rôznych filtrov je možné s IPL zasiahnuť správnu hĺbku kože a pigment fragmentovať. Jeho zvyšky potom zmetabolizuje imunitný systém.