V pondelok 6. júna sa o 16-tej hodine v Spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice v rámci cyklu Osobnosti môžete stretnúť s prozaikom, dramatikom, rozhlasovým a filmovým scenáristom Petrom Kováčikom.

pozvánkaNa stretnutí, ako aj na sprievodnej výstave bude predstavená cesta Petra Kováčika k jeho literárnemu úspechu. Cesta Petra Kováčika začne spomienkou na rodisko v Čiernom Balogu, prejdeme tiež jeho študentskými rokmi v Brezne, Bratislave, pôsobiskom v Banskej Bystrici, kde pracoval ako redaktor Stredoslovenského vydavateľstva (1962 – 1963), Československého rozhlasu (1963 – 1969) a ako odborný pracovník v Literárnom a hudobnom múzeu (1969 – 1973). Návštevníci sa dozvedia o pozitívnom vzťahu autora k svojmu rodisku, Banskej Bystrici, ale aj k Literárnemu a hudobnému múzeu, kde v roku 2000 prezentoval svoj román o Ľudovi Ondrejovovi Tvorivý pobytRodný kraj bol inšpiráciou pre jeho romány (Nevera po slovensky, Krčma pod zeleným stromom, Svätý z Handľov a i.).

Jeho bohatú literárnu činnosť, ktorá zaujala mnohých divadelných, rozhlasových i filmových režisérov, teoretikov a bola viackrát významne ocenená, predstavia pedagógovia a umelci z Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a Vasiľ Rusiňák z Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Pozdravia ho aj speváci z folklórneho súboru Kýčera z Čierneho Balogu. Podujatia venované jubilantovi Petrovi Kováčikovi pokračujú v utorok 7. júna v Čiernom Balogu a v Brezne.