Futbalisti Banskej Bystrice ukončili sezónu 2015/16 jednoznačným víťazstvom nad Spartakom Trnava B pomerom 3:0. Tento zápas však neznamenal len rozlúčku s ligovým ročníkom. So svojou profesionálnou kariérou sa lúčila dlhoročná brankárska  opora a súčasný kapitán Peter Boroš.

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. FC Spartak Trnava B - 05.06.2016 - Banska Bystrica

Rozlúčka vo veľkom štýle. Včerajšia víťazná bodka okorenená čistým kontom bola symbolickým darčekom pre kapitána Petra Boroša. Ten po zápase neskrýval dojatie ani slzy. My sme sa po stretnutí s 36-ročným brankárom porozprávali o jeho kariére, futbalových vzoroch aj o súčasnej situácii v klube.

Je za vami dlhá sezóna, ktorú ste ukončili záchranou v II. lige. Ako ju hodnotíte?

Pred sezónou na začiatku prípravy sme mali ťažkosti so zostavou. Na rýchlo sme zháňali nejakých hráčov, pretože ostatné kluby mali kádre takmer kompletné. Tomu možno pripísať ten zlý štart, kde sme v prvých šiestich kolách ani raz nebodovali. Vtedy sme sa len zohrávali. Keď si porovnám zostavy z prvého kola v Borčiciach a z posledného jesenného kola proti Trnave, tak tam bolo šesť zmien, čo je dosť. Postupom času sme káder doplnili kvalitou a začali sa herne zohrávať. Cez zimu však prišla ďalšia obmena. Na záver nás mrzelo, že sme sa nedostali do top šestky a nepostúpili do bojov o postup.

Vy osobne ste nastúpili v tejto sezóne do 23 zápasov. Ako ste spokojný s vašimi výkonmi?

Na začiatku som sa nepríjemne zranil a vyše mesiaca som musel pauzovať. Na hodnotenie mojich výkonov sú tu ale ostatní. Hlavne v tých domácich zápasoch sa však obranná práca zlepšila a dostávali sme málo gólov. Tam to nebolo len o mne, ale o súhre a kompaktnosti celej defenzívy.

Už dávnejšie ste avizovali, že po tejto sezóne ukončíte hráčsku kariéru. Je to vaše definitívne rozhodnutie?

Áno, je to definitívne. Jedine, ak by sa ozval s ponukou Real Madrid, tak by som si to ešte rozmyslel. (smiech)

Plánujete aj nejaký rozlúčkový zápas?

Pravdepodobne nie. Ako rozlúčkový zápas som bral tento. Ak by som sa chcel rozlúčiť so všetkými, s ktorými som hrával, tak by som musel zorganizovať rovno turnaj. Ja sa chcem hlavne poďakovať všetkým spoluhráčom a trénerom, ktorí ma viedli. Rovnako aj rodičom, manželke a deťom za ich neustálu podporu. Veľká vďaka patrí aj fanúšikom, ktorí stáli pri klube nie len dnes, ale aj po celú moju kariéru.

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. FC Spartak Trnava B - 05.06.2016 - Banska Bystrica

V Dukle ste strávili dlhých šestnásť rokov. Zažili ste vrcholy aj pády. Na ktorú sezónu spomínate najradšej?

Pamätný je určite môj prvý zápas z roku 1999 proti Košiciam, kedy som ako nováčik nastúpil do I. ligy. Rovnako budem spomínať aj na tento záverečný duel s Trnavou. Rád si ešte spomínam na sezónu 2003/04, keď sme sa bili so Žilinou o titul. Vtedy boli na Štiavničkách plné tribúny a pre nás hráčov to boli nezabudnuteľné zápasy.

V klube ste boli aj pri slávnom dvojzápase vo vtedajšom Pohári UEFA s Benficou Lisabon v roku 2004. Obidva zápasy však odchytal váš brankárky kolega Richard Zajac. Nemrzí vás, že ste nezasiahli aspoň do jedného duelu?

Taký je šport. Post brankára je špecifický, chytať môže vždy len jeden. Jasnou jednotkou bol vtedy Rišo Zajac a ja som sa popri ňom učil. Boli sme súdržný tím a ja som svoju pozíciu prijal. Vôbec sa však nehnevám a bolo to v poriadku.

Práve so „Zajom“ ste dlhé roky tvorili nerozlučné brankárske duo. Ste s ním ešte v kontakte?

Richard momentálne trávi väčšiu časť roka v Poľsku (pôsobí v klube Podbeskidzie Bielsko-Biała ako tréner brankárov, pozn. red.). Počas Vianoc si ale vždy nájdeme priestor a čas, kde hráme charitatívne zápasy. Stretávame sa tam celá partia ako Viktor Pečovský, Michal Ďuriš, Jakub Sylvestr či Michal Pančík. Táto tradícia nám zostáva každý rok.

Počas vašej kariéry ste prešli rukami mnohých trénerov, spomeňme napríklad Václava Daněka, Ladislava Molnára či Jozefa Jankecha a ich brankárskych asistentov ako Pavol Michalík. Ktorý z trénerov vám dal najviac?

Nedá sa vybrať len jeden. Nechcem nikoho vynechať a tobôž uraziť. Každý tréner má svoju filozofiu a každý mi niečo dal. Rovnako mi pomáhali aj tréneri brankárov, ktorí ma viedli na mojej ceste. Od každého som si vždy bral len to najlepšie.

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. AFC Nove Mesto nad Vahom - 09.04.2016 - Banska Bystrica

Vo Fortuna lige ste si na svoje konto pripísali 199 štartov. Po minulej sezóne ste však s Duklou z najvyššej súťaže vypadli. Neuvažovali ste pred sezónou o odchode do Fortunaligového klubu?

Boli tam nejaké ponuky a niečo sa črtalo, ale vždy to padlo na detailoch. Taký je ale život. Zostal som v Dukle a mužstvu som sa snažil pomôcť najlepšie, ako som vedel. Tento krok neľutujem.

V dnešnej dobe je už skôr raritou, že futbalista celú svoju kariéru strávi v jednom klube. Vy ste ešte v roku 2002 odišli do maďarského klubu Nyíregyháza, kde ste pôsobili rok a pol. Ako si spomínate na toto obdobie?

Boli to moje prvé kroky v kariére. Prišiel som tam ako 21-ročný a Nyíregyháza vtedy hrávala druhú ligu. Pre mňa ako mladé ucho však bolo veľmi ťažké ísť do krajiny, kde je cudzí jazyk maďarčina. Angažmán v tejto krajine mi však dal veľmi veľa. Naučil som sa, že legionár musí zvládať tlak a byť minimálne o triedu lepší ako domáci hráči. Vtedy som ešte na to nebol úplne pripravený. Ale bola to futbalová škola, ktorá ma motivovala do ďalšej práce.

Nerozmýšľali ste po svojom návrate do Dukly skúsiť ešte zahraničie?

V roku 2007 som bol na týždňovej skúške v gréckom Škoda Xanthi. Oni hľadali náhradu za svoju zranenú brankársku jednotku. Ja som však mal platný kontrakt s Duklou a všetko to zlyhalo na prestupovej čiastke.

Futbal - DOXXbet liga - FK Dukla Banska Bystrica vs. FK Slovan Duslo Sala - 05.03.2016 - Banska Bystrica

Veľa futbalistov po ukončení kariéry zostane pri futbale a chopia sa trénerského remesla. Plánujete sa aj vy vydať touto cestou?

Áno. Budem pokračovať ako tréner brankárov. V Dukle to však nebude. Meno klubu ale nechcem momentálne konkretizovať, pretože ešte nič nie je podpísané. O týždeň by to malo byť už vybavené.

Nad Duklou sa momentálne sťahujú veľké mračná a klub mal kvôli nevyplateným mzdám na pár dní aj zastavenú športovú činnosť. Ako vnímate súčasný stav klubu?

Situácia je taká aká je, nie je však len v našom klube. Všetci sme boli súdržná partia, bojovali sme jeden za druhého a snažili sa cez to preniesť. Ja verím, že sa to v priebehu tohto týždňa rozhýbe smerom k lepšiemu. Sú tam náznaky k tomu a dúfam, že Dukla bude len stúpať.

Čo bude pre Duklu kľúčové v nasledujúcom súťažnom ročníku?

Myslím si, že budúca sezóna bude ešte ťažšia. Príde reorganizácia súťaže a od 1. kola sa bude musieť pracovať naplno. Dukla nemôže zaspať na vavrínoch tak, ako sme my prespali úvod tohto ročníka. Zloženie kádra musí formovať už po tomto zápase.

Naj Petra Boroša

Brankársky vzor: V mojich začiatkoch to bol otec. Neskôr som sa učil od Nora Juračku a Riša Zajaca. Zo svetových brankárov je to Gianluigi Buffon, ktorý sa dlhodobo radí k najlepším.

Najlepšie mužstvo súčasnosti: Real Madrid, ktorý zaslúžene vyhral Ligu Majstrov.

Najlepší brankár súčasnosti: Gianluigi Buffon.

Tip na víťaza EURO 2016: Sú tam viacerí ašpiranti a ťažko menovať jedného. Španieli môžu ohlásiť comeback. Takisto sú silní domáci Francúzi. S Nemcami sa taktiež musí počítať. Možno ale vyskočí nejaký čierny kôň.

Predtým ho obdivoval, teraz s ním sedel v jednej kabíne

Talentovaný stredopoliar vojakov Tomáš Zázrivec ako mladý chlapec sledoval výkony Dukly, za ktorú už vtedy chytával Peter Boroš. Teraz s ním tento 19-ročný záložník, ktorý pôsobil aj v mládežníckej akadémii anglickej Aston Vily, sedel v jednej šatni, trénoval s ním a hrával zápasy.  „Pre mňa to bola pocta byť v jednej kabíne s Peťom Borošom. Keď som mal šesť rokov a chodil som na každý zápas Dukly, tak tu už Peťo chytával. Bola to česť s ním trénovať a hrať,“ povedal nám Tomáš bezprostredne po zápase s Trnavou, v ktorom sa aj gólovo presadil.

S Borošom sa rozlúčili aj fanúšikovia

Futbal - rozlucka - Peter Boros - 05.06.2016 - Banska Bystrica
Peter Boroš mal s fanúšikmi vynikajúce vzťahy

Počas svojho pôsobenia v banskobystrickom klube si Peter Boroš vypracoval aj priateľský vzťah s fanúšikmi. Tí pre neho počas zápasu s Trnavou pripravili rozlúčku. Počas celého duelu kričali jeho meno a chýbať nemohla ani pyrotechnika. Vysoký brankár sa s nimi po zápase aj osobne rozlúčil keď prítomným fanúšikom rozdával autogramy a pózoval pre spoločné fotografie. „Dali sme si záležať na tom, aby rozlúčka Peťa Boroša s aktívnou kariérou prebehla dôstojne. Bol to hráč, ktorý zosobňoval celú modernú éru Dukly od návratu do najvyššej súťaže. Zažil s ňou úspechy aj pády. Záležalo mu na fanúšikoch, vrelo s nimi spolupracoval a nikdy im nezabudol poďakovať za povzbudzovanie. Nie je tajomstvom, že v kabíne bol príkladom zodpovednosti a disciplíny. Jeho vrúcny, až srdcový vzťah ku klubu azda najviac dokumentujú emócie, ktoré prejavil po svojom poslednom zápase. Peťovi všetci prajeme, aby sa mu v trénerskej kariére darilo a zároveň mu ešte raz chceme poďakovať za všetko, čo pre Duklu urobil. Rovnako ďakujeme ostatným hráčom a realizačnému tímu, že napriek neľahkým podmienkam udržali náš tím v druhej najvyššej súťaži,“ uviedol pre náš portál jeden z členov banskobystrických ultras Jakub Bebej.