Spomínate si na korunovú menu? Stredoslovenské múzeum, kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, pozýva aj v auguste na pravidelné podujatie Čo sa skrýva v depozitári? Témou stretnutia v Matejovom dome bude Korunová mena v zbierkach múzea a v pamäti ľudí.

Niektorí mladí ľudia a najmä deti dnes už nepoznajú iné platidlá ako eurá a centy. Spoločná európska mena sa stala našou bežnou a každodennou súčasťou života. Do roku 2009 sme však na platenie používali slovenské koruny a haliere. Tradícia korunovej meny na našom území ale siaha do ešte dávnejších čias. Vznikla za panovania cisára Františka Jozefa I. v roku 1892 v Rakúsko-Uhorsku, ktorého sme boli súčasťou.

Práve korunová mena bude témou augustového odkrývania tajomstiev depozitáru Stredoslovenského múzea (SSM). Na podujatí Čo sa skrýva v depozitári?, ktoré sa uskutoční v utorok 16. augusta o 17.00 h v Matejovom dome bude o histórii korunovej meny hovoriť numizmatik a riaditeľ SSM Marcel Pecník.

„Peniaz je úžasný prameň poznania o dobe, v ktorej platil. Z nápisov na peniazoch, symbolov, umeleckej úrovne či materiálu je možné zistiť skutočne veľa zaujímavého. Okrem toho, na koruny a haliere a ich mnohé variácie si mnohí ešte dobre pamätáme a vytvárajú v nás nostalgické pocity. Korunová mena pritom nebola len o systéme peňazí. Už spomenuté výtvarné spracovanie viacerých mincí či bankoviek by sme mohli smelo označiť za umelecké a hodnotné. Tvorcami platidiel v našej minulosti boli napríklad Alfons Mucha, Max Švabinský, Otakar Španiel, Mária Medvecká, Albín Brunovský a ďalší,“ hovorí Marcel Pecník.

V depozitároch Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici sa nachádza veľká zbierka historických platidiel, mincí aj papierových peňazí. Značná časť z nich pochádza práve z obdobia existencie a vývoja korunovej meny medzi rokmi 1892 – 2009.  Ako vyzerali peniaze v našej minulosti, ako vznikali, prečo na niektorých nebol rok ale aj mnoho ďalších zaujímavostí sa dozviete na prednáške Korunová mena v zbierkach múzea a v pamäti ľudí už tento utorok v Matejovom dome.

Septembrové podujatie bude patriť kunsthistorikovi múzea Jurajovi Žemberovi, ktorý sa svojím odborným okom pozrie na obraz druhej manželky Leopolda I. Obraz sa nachádza na druhom poschodí Matejovho domu (20. septembra o 17.00 h).