Pokračujúce teplé počasie v uplynulom týždni a lokálne zrážky prispeli k zmenám v peľovej situácii na celom území Slovenska. Počas minulého týždňa  na väčšine územia celkovo  klesli denné koncentrácie peľu  v ovzduší, vysoké koncentrácie sa  udržiavali na strednom a severnom Slovensku len vďaka kvitnutiu ihličnanov.

kvety-alergia„K poklesu  denných koncentrácií peľu teda dochádzalo najmä počas dní ovplyvnených zrážkovou činnosťou. Najvyššie denné hladiny peľu zachytili monitorovacie stanice na strednom , severnom a východnom Slovensku.  V ovzduší sa tam ešte vyskytovali alergologicky významné koncentrácie peľu  jaseňa, buka a duba. Dominoval peľ ihličnanov , ktorý najviac zvýšil denné hladiny peľu v Banskej Bystrici  a Žiline. Zvýšili sa však už  denné koncentrácie tráv z čeľade lipnicovitých. Najvyššie koncentrácie ich peľu zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici v uplynulých dňoch a to až  122 peľových zŕn  v meter kubický  vzduchu. Na ostatnom území sa peľ tráv v ovzduší vyskytoval len v stredných a nižších koncentráciách. Pribúdanie peľu tráv  a stále sa vyskytujúce široké spektrum súčasne kvitnúcich polinóznych druhov  naďalej trápi alergikov. Pribudol aj  peľ pŕhľavovitých, platanu, agátu, skorocelu i rastlín z čeľade mrkvovitých. Peľ pagaštanu, gaštanu a orecha sme zachytili na celom území Slovenska . Výrazne sa zvýšili denné koncentrácie spór plesní v ovzduší,“ popisuje aktuálnu peľovú situáciu na Slovensku RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Dobrou správou pre tých polinotikov, ktorí sú alergický na peľ drevín je, že peľová sezóna veľkej väčšiny drevín už skončila. Končí aj peľová sezóna jaseňa , hrabu, duba a buka i drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. RNDr. Lafférsová však upozorňuje, že trávy z čeľade lipnicovitých sa stanú najvýznamnejším alergénom pre najbližšie mesiace. Pribudol peľ slabo alergizujúcich pŕhľavovitých. Ešte tento týždeň možno predpokladať výskyt vyšších koncentrácií peľu  ihličnanov zčeľade borovicovité. Nárast denných koncentrácií peľu tráv a stále pretrvávajúca možnosť kumulácie peľu viacerých silných alergénov v ovzduší znamená pre alergikov pretrvávanie rizika vzniku zdravotných problémov. Počas ochladenia a daždivých dní  dôjde k výraznému poklesu peľu v ovzduší.