Čo si myslíte o internetovej zoznamke? Je to dobrý spôsob, ako spoznať nových ľudí, alebo sa prikláňate k názoru, že je to spôsob zoznamovania sa pre zúfalcov? V USA si na problematiku internetových zoznamiek posvietila výskumná spoločnosť Pew Research, ktorá získala viac ako zaujímavé čísla. Napríklad zistili, že v roku 2015 si v USA myslelo 23 % opýtaných, že virtuálna zoznamka je pre zúfalých. Je to veľa, málo? Pre porovnanie až 59 % opýtaných si myslí, že je to super spôsob, ako spoznať nových ľudí.

pocitace, socialne siete, facebook, sign up - webČo hovorí o budúcnosti britská štúdia

Okrem Američanov sa fenoménom zoznamky zaoberali aj Briti. Tí zistili, že v súčasnosti sa touto formou zoznámi viac ako 50 % všetkých mladých párov do 20 rokov. Nezostali však iba pri tomto čísle, zaujímali sa aj o to, ako to bude vyzerať v budúcnosti. Ich štúdia hovorí o tom, že v roku 2031 sa bude v Británii 50 % párov všetkých vekových kategórií spoznávať práve touto formou. Zdajú sa vám tieto čísla prestrelené? Rozhodne nie, pretože na internete nájdete aj kresťanskú zoznamku, špeciálne zoznamky pre seniorov, hendikepovaných či slobodné mamičky, takže tu nájdete naozaj každého.

Posun v myslení

O tom, že postupom času ľudia začali vnímať online zoznamku inak, svedčia aj čísla. Pew Research zistilo, že 59 % ľudí si myslí, že zoznamka je super, ale v roku 2005 si to myslelo iba 44 %. A naopak 23 % si myslí, že je pre zúfalcov, no v roku 2005 si to myslelo až 29 % opýtaných. Tu je jasne vidieť, že ľudia začínajú zoznamku vnímať inak.

Nie je iba pre mladých

Za rastom popularity môžeme vidieť aj to, že zoznamka nie je iba pre mladých. Jasné, najväčšie zastúpenie tu majú ľudia vo veku 18 – 24 rokov, ale pozrime sa aj na seniorov. Iba 6 % ľudí vo veku 55 – 64 rokov ste mohli zastihnúť v USA na internetovej zoznamke v roku 2013, lenže v roku 2015 sa ich počet rovno zdvojnásobil. Takže predpovede o tom, že v roku 2031 sa polovica Britov zoznámi cez zoznamku, sú viac ako reálne. A čo vy, už ste si obliekli svoje najlepšie šaty či košeľu kvôli niekomu, koho ste spoznali online?