Už po piaty raz si v bystrickom kultúrnom centre Záhrada pripomenú pamiatku a odkaz Jána Langoša, významnej osobnosti novodobej histórie Slovenska.

Do roku 1989 sa angažoval v disente, v roku 2003 sa zaslúžil o vznik Ústavu pamäti národa, dôležitej inštitúcie, ktorá mapuje a zbiera informácie o rokoch neslobody 1939 – 1989. Na výročie jeho predčasnej smrti mu bol v roku 2013 v Záhradnom parku odhalený pomník Odkrývanie od Mateja a Karola Rosmányovcov a každoročne sa tu koná rovnomenné podujatie.

Ďalší ročník Odkrývania, ktorý sa bude konať 15. júna 2017, začne o 18:00 hod. diskusným panelom Ján Langoš – The guardian of memory . Či môžeme Jána Langoša označiť za hrdinu našej národnej pamäti, aké by bolo Slovensko bez jeho práce a aký odkaz prináša budúcim generáciám Slovákom a Sloveniek, o tom budú s moderátorom Patrikom Dubovským diskutovať dcéra Jána Langoša Nina Kurz Langošová a jeho bývalý kolega a priateľ Peter Tatár. Počas diskusie bude predstavená publikácia Alexandra Balogha Ján Langoš. Strážca pamäti, ktorá nedávno vyšla vo vydavateľstve Artforum.

V rámci večera venovaného Langošovi príde do Záhrady o 20:00 hod. odohrať svoj koncert aj legenda slovenského hudobného undergroundu Bez ladu a skladu . V roku 2009 ich New York Times zaradil medzi “skupiny, ktoré prispeli k pádu Železnej opony”. Trenčianska partia na čele s organizátorom festivalu Pohoda Michalom Kaščákom je s prestávkami na scéne už od roku 1985 a na Odkrývaní odohrá jeden z mála tohtoročných koncertov. Vstupenky bude možné zakúpiť priamo v Záhrade pred koncertom za symbolickú sumu 3 eurá.

Ján Langoš (1946 – 2006) bol jednou z kľúčových postáv slovenského disentu. Po novembri 1989 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a neskôr aj ministrom vnútra ČSFR, kde sa zaslúžil o rozpustenie Štátnej bezpečnosti. V rokoch 1994-2002 bol poslancom NR SR. Celoživotným dielom Jána Langoša bol zápas proti totalitným režimom. Jeho úsilie o odkrytie plnej pravdy, o ich nemorálnosti a protiprávnosti vyvrcholilo v auguste 2002 schválením zákona o pamäti národa a následným zriadením Ústavu pamäti národa, ktorý naďalej zostáva nositeľom a realizátorom jeho myšlienok. Ján Langoš zahynul pri autonehode v roku 2006.

Partneri podujatia sú: Ústav pamäti národa, Nadácia Jána Langoša, Artforum Banská Bystrica, Literárna bašta, Férová nadácia O2, Konrad Adenauer Stiftung. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.