Po utorku sa koalícia strán SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS podporujúca primátora Jána Noska v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve oklieštila o dvoch poslancov a prišla o teoretickú väčšinu v pléne.

zastupitelstvo-foto-fuggerO plánovanom zmenšení koalície sme informovali už v našom nedeľňajšom príspevku. Znamenať môže problém v hlasovaní pri viacerých témach.

Rozkol v komunálnej politike je pritom v kontraste s vyhláseniami týchto strán na celoštátnej úrovni v súvislosti s voľbami predsedu kraja. Výzvy na zjednotenie stroskotali po tom, čo už dávnejšie kandidatúru ohlásil Igor Kašper, nezávislý poslanec hlásiaci sa a kandidujúci práve za túto koalíciu. Záujem o kreslo župana pritom avizoval aj jeho kolega z rovnakého klubu Stanislav Mičev. Zvažuje ju aj primátor Ján Nosko. Nehovoriac, že o kandidatúre hovorí aj o pár kresiel ďalej sediaci Martin Klus, pôsobiaci v celoštátnej politike pri SaS.

Prekvapivé vyjadrenia Igora Kašpera

Poslanec Igor Kašper bol v minulom volebnom období síce zvolený ako nezávislý, no postupne začal spolupracovať a zväčša i hlasovať s väčšinovou koalíciou na čele so stranou SMER-SD a spolupráca vyvrcholila pred predchádzajúcimi voľbami účasťou na kandidátke strán SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS s ďalšími nominovanými nezávislými kandidátmi. Jeho vystúpenie z klubu bolo síce s ohľadom na jeho ohlásenú kandidatúru na predsedu samosprávneho kraja očakávané, no slová smerované najmä na viceprimátora Jakuba Gajdošíka už menej.

igor-kasper„Tento klub dlhodobo nejavil známky poslaneckého klubu. Bola tu absolútna nefunkčnosť, “ povedal vystupujúci poslanec Igor Kašper. Za vinníka tohto stavu označil Kašper predsedu klubu Jakuba Gajdošíka. „Nemôžem zostať v klube ktorého predseda zavádza svojich poslaneckých kolegov a ľudí v tomto meste,“ uviedol Kašper. Vytkol mu navyše, že poberá okrem odmeny za funkciu aj poslanecký plat a tiež projekt autobusovej stanice. „Pamätám si ako bolo nám i médiám prezentované, že bude stáť občanov nula eur. Dnes je stav, že nás má stáť 3,9 milióna eur a všetci vieme, že táto suma nie je konečná,“ povedal v utorok Kašper.

„Vedenie nášho mesta urobilo obrovský kus práce, venovalo tomuto projektu obrovský kus pracovného i súkromného času do tohto projektu. Pred všetkými klobúk dolu,“ zneli však Kašperove slová v závere roka 2015, kedy variantu s odkúpením dopravnej časti Terminal Shopping Center za 3,8 milióna eur s DPH schválilo spolu s ním zastupiteľstvo. V súvislosti s investíciou vtedy síce predseda finančnej komisie MsZ vyjadril obavy, no zároveň ostatných ubezpečil, že takáto investícia nebude v súčasnej ekonomickej situácii pre mesto problém.

Klub sa za Gajdošíka postavil

nosko gajdosik„Toto vystúpenie vnímam ako obvinenia na môjho prvého viceprimátora, s ktorými sa nemôžem stotožniť. Rozhodnutia, ktoré robíme vo vedení mesta, robíme kolektívne. Nie sú to individuálne rozhodnutia bez toho, aby si niekto neuvedomoval ich dosah,“ reagoval na Kašperovo vystúpenie primátor Ján Nosko.

Za svojho predsedu sa postavili ale aj ďalší zostávajúci poslanci koaličného klubu. „Je zarážajúce, že dnes uvedené vyjadrenia nikdy netlmočil na našom poslaneckom klube ani v individuálnych rozhovoroch s ostatnými poslancami. Ako členovia poslaneckého klubu sa cítime jeho vyjadreniami dotknutí a vnímame ich ako súčasť predvolebnej kampane na post predsedu BBSK. Aj na základe toho ho vyzývame, aby náš klub mestského zastupiteľstva viac nezneužíval na svoju predvolebnú kampaň,“ znie v podvečernom stanovisku, pod ktoré sa podpísala zostávajúca pätnástka členov najväčšieho klubu v mestskom zastupiteľstve.

„Igor Kašper ukázal svoj charakter. Že svojou honbou za funkciami neváha potopiť aj svojich kamarátov,“ reagoval pre BBonline.sk prvý viceprimátor a predseda poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS Jakub Gajdošík. „Poslanci nášho klubu dali vo svojom vyhlásení jasne najavo, že ja i pán primátor máme ich dôveru. Mrzí nás, že tieto svoje výhrady nám nikdy neadresoval. Ešte pred pár dňami sedel u mňa v kancelárii a s úsmevom sme pri káve glosovali bystrickú komunálnu politiku. Ešte dnes ráno sme sa s úsmevom pozdravili a rozprávali. Ani vo sne by mi nenapadlo, že o pár minút bude nasledovať toto,“ dodal.

Zostane v názve koalície SNS?

Karol Konarik, Jan NoskoVystúpenie už v decembri avizoval aj Karol Konárik mladší z SNS. Ten sa vo svojom krátkom vystúpení vyjadril, že sa s obvineniami, ktoré vzniesol Igor Kašper, prevažne zhoduje. Zároveň požiadal, aby bola jeho strana vypustená z názvu koalície.

„Vzhľadom na to, že neexistuje žiadna koaličná dohoda v meste Banská Bystrica, žiadam aby už na najbližších zastupiteľstvách značka SNS pri tomto klube nefigurovala,“ povedal po ohlásení vystúpenia Karol Konárik s tým, že bol jediným poslancom SNS.

Skrátenie názvu koalície o názov Slovenskej národnej strany však zostalo otvorenou otázkou. Nezávislým nominantom SNS na spoločnej kandidátke trojice strán, ktoré neskôr vytvorili koalíciu, bol totiž aj poslanec Marcel Pecník. Ten zostáva súčasťou koalície.