V predposlednom februárovom týždni si banskobystrické multikino Cinemax pripravilo pre divákov ďalšie novinky. Potešia sa deti, ale aj priaznivci náročnejších žánrov. 

Už od štvrtka prichádzajú do kinosál v premiérach hneď štyri nové filmy. Najmenší diváci sa môžu tešiť na animovaný film Ako si vycvičiť draka 3. V slovenskom filme Ostrým nožom nás čaká dráma inšpirovaná skutočnou vraždou. Liam Neeson pôjde opäť nepriateľom po krku v snímke Mrazivá pomsta. V utorok, 26. februára sa bude premietať komediálna dráma Green Book. Artmax program tentokrát predstaví drámu Kafarnaum a operu Ariadna na Naxe.

Prehľad filmových noviniek v ponuke banskobystrického kina vám prinášame v článku nižšie. Kompletný program premietaní počas nasledujúcich dní nájdete na stránke kina.

AKO SI VYCVIČIŤ DRAKA 3

Mladý Viking Štikút a drak Bezzubý sa vracajú v pokračovaní úspešnej dobrodružnej animovanej série Ako si vycvičiť draka. Spoločne budú hľadať Skrytý svet, jedinú nádej na záchranu ľudskodračieho spoločenstva.

Ostrov Blp je dračí raj obývaný Vikingami, alebo vikingský raj obývaný drakmi, ako sa to vezme. Bývalí odvekí nepriatelia tu žijú v závideniahodnej harmónii. Vládne im mladý náčelník Štikút, ktorý miluje lietanie s okrídleným parťákom Bezzubým. A miluje aj svoju kamarátku Astrid, len jej to ešte nestačil naplno povedať. Paradoxne práve láska sa stane predzvesťou mrakov, ktoré sa nad Blpem začnú sťahovať. Štikút je v tom nevinne, môže za to rozkošná biela dračica, ktorá doslova omráči Bezzubého, ktorá sa pod jej vplyvom premení z obávaného Nočného draka na neistého puberťáka. Možno aj preto včas vo vzduchu neucíti nebezpečenstvo pre všetkých drakov, ktoré sa k brehom ostrova blíži. V snahe nájsť pre ne nové útočisko sa Štikút a Astrid vydávajú pátrať po mýtmi ospevovanom Skrytom svete, v ktorom by sa všetci draci mohli pred touto hrozbou ukryť. Nájdu ho? A nájdu ho včas?

Podľa producentky filmu Bonnie Arnold spočíva úspech ságy v tom, že rozpráva o veciach, ktoré sú každému z nás blízke, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. „Natočili sme univerzálny príbeh o priateľstve dospievajúceho chlapca a jeho maznáčika. Štikútovimi očami vidíme, ako silné puto je možné medzi dvoma rôznorodými bytosťami vytvoriť. Toto predsa prežívame všetci, aj keď pritom nelietame v tak vizuálne podmanivom svete,“ hovorí producentka. Tento svet už potretí krát vytvoril režisér Dean DeBlois, čo je kontinuita u animovaných sérií pomerne výnimočná a zároveň záruka, že sa s filmom Ako si vycvičiť draka 3 vrátime presne na miesta, ktoré máme tak radi.

MRAZIVÁ POMSTA

Pomsta chutí najlepšie ľadovo vychladená.

Vitajte v Kehoe, v luxusnom lyžiarskom stredisku, kde sa teplota drží na -10 °C. Polícia tu nemá toho veľa na práci – až kým vodičovi snežného pluhu Nelsovi Coxmanovi (Liam Neeson) nezavraždia syna. Stane sa tak na objednávku drogového bossa menom Viking (Tom Bateman). Smútok sa postupne mení na hnev a Nels nedokáže myslieť na nič iné, len na pomstu. Vyzbrojený ťažkou technikou a vedomosťami z detektívnych románov začne po jednom likvidovať členov kartelu. A sneh na svahoch okolo mesta postupne mení svoju farbu zo žiarivo bielej na krvavo červenú…

OSTRÝM NOŽOM

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na slobodu a Ľudo sa všetkými silami snaží dosiahnuť ich opätovné zadržanie. Bojuje s apatickou políciou, oportunistickou sudkyňou, ale aj s faktom, že svojho syna dostatočne nepoznal a nebol mu oporou. Čím viac sa sám viní za jeho smrť, tým viac sa rozpadá jeho vzťah s manželkou Zuzanou a dcérou Jankou. A tým úpornejšie sa snaží sám zasahovať do vyšetrovania. Keď sa však dozvie, že za synovou smrťou nestál náhodný útok extrémistov, ale organizovaná zločinecká skupina, uvedomuje si, že stojí proti nepriateľovi nad svoje sily. Pokúsi sa zachrániť aspoň to, čo mu ešte ostalo – vlastnú rodinu.

KAFARNAUM – Artmax film

V stredu 27. februára o 21:00 hod.

Príbeh dvanásťročného chlapca, ktorý zažaluje svojich rodičov za to, že mu dali život, je strhujúcou výpoveďou o živote v najchudobnejších slumoch súčasného Libanonu. Snímku, ktorá na tohtoročnom festivale v Cannes ohromila divákov, kritiku i porotu, vďaka zmesi realizmu a intenzívnych emócií prirovnávajú k slávnemu Milionárovi z chatrče. Libanonská režisérka a scenáristka Nadine Labaki podáva vyhrotené a mierne pitoreskné svedectvo o extrémnych podmienkach života vo svojej krajine pohľadom malého dieťaťa a pritom neupadá do citového vydierania – zdanlivo neochvejne ponurú trajektóriu príbehu navyše účelne obohacuje o záblesky radosti a humoru.

ARIADNA NA NAXE – Artmax opera

V stredu, 27. februára o 19:30 hod.

Prvá operná premiéra Viedenskej filharmónie na Festivale v Salzburgu v roku 2012 – pod dirigentskou taktovkou Daniela Hardinga – predstavila známe dielo v neznámej podobe. Ariadna na Naxe od Richarda Straussa mala svetovú premiéru v pôvodnej verzii pred sto rokmi. Festival v Salzburgu oslávil toto výročie tým, že si uctil troch zakladateľov, tak ako aj Strauss a Hofmannstahl venovali ako poctu túto operu Maxovi Reinhardtovi.

Ariadna na Naxe bola treťou spoluprácou Richarda Straussa s Hugom von Hofmannstahlom, napísali ju hneď po obrovskom úspechu opery Ružový gavalier. Napriek pôvodnému plánu vytvoriť krátke predstavenie s komorným orchestrom, vznikol veľký projekt kombinujúci operu, drámu a balet, ktorý skončil na premiére v roku 1912 totálnym fiaskom… Festival v Salzburgu sľúbil naplniť „stále obdivuhodný sen operných tvorcov: spojiť rôznorodé žánre divadla, baletu, drámy, hudby a spevu.“ Režisér tejto nekonvenčnej inscenácie – Sven-Eric Bechtolf – nielen adaptoval Moliérovu hru Buržoázia v šľachte, ktorá sa stala námetom k opere, ale tiež obnovil baletné čísla pripísané k opere až následne.

„Sto rokov prešlo odkedy Hofmannstahl začal pracovať na tomto príbehu s veľmi praktickým a dramaturgicky nesmierne talentovaným Straussom, sto rokov od katastrofálnej svetovej premiéry Ariadny na Naxe. My sme poňali toto „výročie“ ako príležitosť oprášiť originálnu verziu. A kde by to malo väčší zmysel, než v Salzburgu?“ (Sven-Eric Bechtolf)

GREEN BOOK

V utorok, 26. februára o 18:00 hod.

Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu.

Zmena programu vyhradená. Aktuálny program, novinky a obsah filmov nájdete vždy na stránke multikina Cinemax.