Na banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika sa vracajú premietania letného kina. Prvé je na programe už v pondelok 8. mája o 20.30. Deň víťazstva nad fašizmom si pripomenieme filmom Ostro sledované vlaky.

Podobne ako minulý rok filmom Obchod na korze, tak aj tentokrát bude zahájená už štvrtá sezóna znovuobnoveného amfiteátra premietnutím ďalšej oscarovej československej legendy.

Ostro sledované vlaky od režiséra Jiřího Menzela získali v roku 1968 okrem Oscara za najlepšiu zahraničnú snímku navyše aj nomináciu na Zlatý Glóbus v tej istej kategórii a v roku 1969 ešte dve nominácie na filmové ceny Britskej filmovej a televíznej akadémie BAFTA, v kategóriách Najlepší film a Najlepšia hudba. Filmoví kritici New York Times zvolili Ostro sledované vlaky za jeden z najlepších filmov roku 1967.

Podľa rovnomennej novely Bohumila Hrabala sa dej odohráva za druhej svetovej vojny v dobe, kedy sa ľudské vlastnosti prejavujú rovnako, ako v dobách hlbokého mieru, len sú v konfrontácii s vojnovým dianím lepšie vidieť. Príbeh sa krúti okolo mladého eléva Miloša Hrmu, ktorý na malej železničnej stanici postupne dospieva.

„Hoci si filmom pripomenieme Deň víťazstva nad fašizmom, netreba taktiež zabúdať, že film bol odsúdený na 20 rokov do trezoru komunistickou cenzúrou,“ pripomína Juraj Havlík z O.Z. za! amfiteáter, ktoré aj tohtoročné premietania organizuje.

Aktuálne informácie o podujatí sledujte na facebook evente akcie.