Záver letných prázdnin bude aj tento rok patriť v Banskej Bystrici spomienke na Slovenské národné povstanie. Centrálne oslavy 73. výročia SNP opäť ponúknu bohatý kultúrny program spolu so sprievodnými podujatiami.

Múzeum SNP láka počas osláv SNP aj na expozície v skanzene.

Spomienku na udalosti z čias už dávno minulých otvorí v pondelok 28. augusta špeciálny koncert banskobystrickej Štátnej opery. Koncert sa začne o 19-tej hodine na hlavnom pódiu pred Múzeom SNP.

Centrálne oslavy Slovenského národného povstania budú pokračovať počas utorka, 29. augusta. Oficiálna časť osláv sa bude niesť v znamení spomínania na obete povstania a zároveň aj obete druhej svetovej vojny.

Utorkový program otvorí o 11-tej hodine prelet stíhačiek Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Po prelete stíhačiek sa uskutoční pietny akt kladenia vencov a krátko na to prebehne slávnostné zhromaždenie, s príhovormi oficiálnych hostí, medzi ktorými nebudú chýbať najvyšší štátni predstavitelia. Záver slávnostného zhromaždenia bude patriť zoskoku parašutistov, kedy zároveň prebehne aj slávnostné odhalenie pamätnej lavičky na počesť vojnových veteránov v areáli Skanzenu ťažkej bojovej techniky.

Približne od 13.30 h sa začne kultúrny program, ktorý otvorí folklórny súbor Detva. Návštevníci osláv sa môžu tešiť aj na koncert Jiřího Vondráka a jeho hostí alebo ruský folklórny súbor Rosstaň. Program ponúkne i vystúpenie hudobného zoskupenia Rusín Čendéš Orchestra či jazzovej kapely The Ambassadors. Záver kultúrneho programu bude od 19-tej hodiny patriť slovenskej poprockovej kapele Nocadeň.

Oslavy SNP ponúknu opäť aj tento rok bezplatný vstup do expozícií Múzea SNP, kde si návštevníci budú môcť pozrieť napríklad výstavu s názvom Tank LT-38. Múzeum SNP bude pre verejnosť bezplatne dostupné v čase od 13.30 do 20.00 hod.

Súčasťou sprievodného programu budú i statické a dynamické ukážky vojenskej techniky, prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky, zoskok vojenských výsadkárov, premietanie dokumentárnych filmov, prezentácia nových publikácií, ukážky modelov zo Slovenska a Česka či prezentácia slovenského KITT-a, modelu auta Knight Rider.

Oslavy SNP si vyžiadajú dopravné obmedzenia