Osamelosť v meste je názov výstavy, ktorá rozpráva príbehy ľudí v meste pod Urpínom počas pandémie, zachytené fotoobjektívom fotografa Martina Baláža.

Výstava exteriérovej výstavy Osamelosť v meste, nainštalovanej priamo na Námestí SNP, sa uskutoční v utorok 26. októbra (16:00 h) v Thurzovom dome. Výstava Martina Baláža odprezentuje desiatky fotografií, ktoré zachytávajú rôzne miesta a ľudí v Banskej Bystrici počas prvej a druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Jej cieľom je poukázať na osamelosť človeka v čase strachu a neistoty.

„Sme radi, že môžeme participovať na výstave Martina Baláža, ktorý prostredníctvom svojich fotografií zachytil obdobie, v ktorom sme len prednedávnom fungovali. Ide tak o vysoko aktuálnu tému, ktorá sa viac či menej dotkla každého z nás. Aj Stredoslovenské múzeum ako pamäťová inštitúcia cíti potrebu uchovávať takéto momenty pre budúce generácie. Svedčia o tom naše aktivity ako Mapovanie života a podobne, ktorých cieľom bolo tiež zozbierať čo najviac svedectiev o ľuďoch či ich pocitoch práve počas obdobia pandémie, uviedol riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Výstava Osamelosť v meste sa koná v rámci podujatia Akadémia európskeho seniora 2021 a potrvá do 18. novembra 2021.