Základná časť sezóny 2015/16 je už minulosťou. Banskobystrickí hokejisti ju ukončili na 4. mieste so ziskom 88 bodov, pričom len jediný bod ich delil od tretieho Zvolena. Vo štvrťfinále barani narazia na Duklu Trenčín, s ktorou v tomto ročníku ťahali až štyrikrát zo šiestich pokusov za kratší koniec. O priebehu základnej časti, cieľoch tímu a štvrťfinálovom súperovi sme sa porozprávali s hlavným trénerom Vladimírom Országhom.

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHC Martin - 21.02.2016 - Banska Bystrica

Máme za sebou základnú časť, ktorú ste ukončili na 4. mieste. Ako hodnotíte výkony mužstva počas sezóny?

Určite sme chceli skončiť vyššie, ako na štvrtej priečke. Oproti minulému roku sa vymenila polovica mužstva, ďalšia sa vymenila počas sezóny. Začiatok sme mali dobrý, následne nám niektoré veci nevychádzali podľa predstáv. Dosť nás limitovali zranenia. Potom prišlo obdobie Vianoc, kde sa situácia upokojila a začali sme hrať lepšie. Osobne mám veľkú radosť z posledných zápasov, ktoré sme odohrali veľmi solídne. Na druhej strane nám veľa stretnutí počas roka nevyšlo, tie by sme najradšej vymazali. Teraz ale pre nás začína úplne iná liga, nová časť sezóny a tam chceme byť čo najlepšie pripravení.

Vy ste prebrali mužstvo baranov pred touto sezónou, keď ste nahradili Miroslava Chudého. Počas roka ale boli ohlasy zo strany fanúšikov, aby ste odišli. Ako ste vnímali ich reakcie?

Tieto veci som neriešil. Snažím sa robiť svoju robotu najlepšie ako viem. Ku každému zápasu som pristupoval zodpovedne a chalanov som pripravoval tak dobre, ako to len viem. Niekedy sa hrá lepšie, inokedy zas horšie. Či ma ale niekto odvolá, to závisí len od vedenia klubu.

V tomto ročníku spolupracujete so svojím bývalým parťákom z ľadu Richardom Zedníkom a taktiež s Pavlom Rybárom, s ktorým ste sa poznali ešte z bratislavského Slovana. Ako hodnotíte vašu celkovú spoluprácu?

Veľmi dobre. S Rišom máme rovnaký pohľad na hokej. Pavol taktiež odvádza skvelú robotu. Spolupracuje s brankármi a má na starosti video analýzy. So svojim realizačným tímom som veľmi spokojný.

Vedenie aj fanúšikovia po minuloročných úspechoch chcú v tejto sezóne titul. Myslíte si, že súčasný káder má na to, aby tieto očakávania dokázal naplniť?

Našim cieľom je dostať sa čo najďalej. Treba sa ale pozerať na to, že liga je veľmi vyrovnaná. Košice predvádzali výborný hokej, Nitra je dlhé roky pohromade a dobre doplnila káder o zahraničných hráčov. Ďalej je tam Zvolen či Trenčín. Takisto nesmieme zabudnúť na Žilinu a Poprad, ktorí môžu prekvapiť. My ideme krok po kroku a momentálne sa sústredíme na prvé kolo, kde nás čaká veľmi ťažký súper.

Keď si porovnáme zloženie mužstva zo sezóny 2013/14, s ktorým ste získali bronzové medaily, s terajším mužstvom, kde vidíte najväčšie rozdiely?

Dnes máme skúsenejšie aj kvalitnejšie mužstvo. Tá kvalita ale vzrástla aj u súperov. Súťaž je oveľa kvalitnejšia a vyrovnanejšia ako pred dvomi rokmi.

Súčasné zloženie tímu je z hľadiska národností pestré. Nevznikajú v kabíne tzv. skupinky?

Myslím si, že nie. Máme viacero cudzincov, ale všetko sú to dobrí chalani, ktorí zapadli do tímu. Všetci sú komunikatívni a navyše väčšina hráčov ovláda angličtinu.

Káder sa formoval celý ročník. V posledných týždňoch pribudli obrancovia Majeský, Roussel a útočníci Bajaruns, Bezúch a Bortňák. Ako zapadli do mužstva?

Všetci, čo prišli, spĺňajú to, čo sme očakávali. Ivan Majeský nehral celú sezónu, ale vôbec to na ňom nie je vidieť. Roussel hrá každým zápasom lepšie a lepšie. Dalibor Bortňák a Juraj Bezúch odvádzajú svoju robotu. Lotyš Bajaruns naposledy nehral, ale s jeho hrou vládne spokojnosť.

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHC Martin - 21.02.2016 - Banska Bystrica
Andrej Košarišťan bude čakať na svoju príležitosť

Do Banskej Bystrice sa vrátil aj brankár Andrej Košarišťan, ktorý pôsobil počas sezóny v Piešťanoch, kde predvádzal stabilné výkony. Zamotal vám tento brankár hlavu, alebo už ste rozhodnutý, že jednotkou bude v play off Jason Bacashihua?

Tam je to jasné. Bacashihua bol naša jednotka celú sezónu a ako číslo jeden začne aj v play off.

V prvom kole vás čaká Dukla Trenčín, s ktorou ste v tejto sezóne prehrali štyri zo šiestich vzájomných súbojov. Určite to  bude vyrovnaná a zaujímavá séria. Čo bude v týchto dueloch rozhodovať?

Očakávame veľmi fyzickú sériu. Ich hokej, podobne ako náš, je založený na fyzickej hre a  súbojoch. Trenčania majú navyše skúsený tím, kde sa mieša fyzická hra a technická vyspelosť. Budú vyčkávať na brejky a na tie si budeme musieť dávať pozor. Rozhodovať budú ale maličkosti ako presilovky a oslabenia.

Trenčín posilnil pred uzávierkou prestupov aj legendárny útočník Jozef Stümpel. Aký recept poradíte na jeho hru svojím zverencom?

Všetci poznáme jeho kvality. Nie je to však iba o ňom. Trenčín má Gašparoviča, Nemca, Petrovického či Melichárka. Všetko sú to skúsení hráči. My sa nebudeme zameriavať na jedného hráča, musíme byť kompaktní ako celok.

Všetci banskobystrickí fanúšikovia už netrpezlivo očakávajú návrat kapitána Michala Handzuša. Ako to s ním vyzerá?

Michal s nami trénuje, uvidíme, či stihne zasiahnuť už do prvého kola. Nechceme nič zbytočne urýchľovať a počkáme, ako sa bude vyvíjať jeho zdravotný stav. Ja ale dúfam, že nám proti Trenčínu pomôže.

Országh už zlato má, teraz ho chce vyhrať ako tréner

Tridsaťosemročný Banskobystričan sa ešte počas svoje hráčskej kariéry tešil so zisku dvoch zlatých medailí. V sezóne 2000/01 získal s Djurgardenom zlato vo švédskej lige, aby  rok na to ako hráč slovenskej reprezentácie oslavoval titul majstra sveta. O rok neskôr mu do zbierky pribudol aj bronzový kov z MS vo Fínsku. Bývalý vynikajúci útočník už ale pozná, aké je to získať medailu aj ako tréner Banskej Bystrice. V sezóne 2010/11 sa ako asistent Milana Staša tešil zo zisku bronzových medailí. Tento úspech zopakoval v ročníku 2013/14 už z pozície hlavného kormidelníka. Minulý rok ale zisk striebra neoslavoval, nakoľko pôsobil ako asistent v Slovane Bratislava a v slovenskej reprezentácii.

S Trenčínom to nebude prechádzka ružovou záhradou

HC 05 Banska Bystrica - HK Dukla Trencin, hokej 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Vo štvrťfinále čaká na Banskobystričanov prekážka menom Dukla Trenčín. Tá už dlhodobo nepatrí medzi „obľúbených súperov“ baranov. V tejto sezóne vyhrali proti vojakom iba dva zo šiestich vzájomných duelov. Všetko ale mohlo byť inak, ak by Banská Bystrica vyhrala posledný ligový duel vo Zvolene. Hráčom spod Pustého hradu totižto po konci základnej časti odrátali tri body za neoprávnený štart hráča. V prípade zisku troch bodov by barani predbehli Zvolen a skončili tretí. Ich súperom by tak bol Poprad, s ktorým vyhrali štyri zo šiestich vzájomných zápasov.

Odohraté zápasy s Duklou Trenčín počas základnej časti 2015/16

  1. kolo Dukla Trenčín vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:2 s.n
  2. kolo HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Dukla Trenčín 8:0
  3. kolo Dukla Trenčín vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:1
  4. kolo HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Dukla Trenčín 1:3
  5. kolo Dukla Trenčín vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 4:2
  6. kolo HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Dukla Trenčín 6:3

Program štvrťfinále play off

13.3. o 17.00 hod HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Dukla Trenčín

14.3. o 17.00 hod HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Dukla Trenčín

17.3. o 17.00 hod Dukla Trenčín vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica

18.3. o 17.00 hod Dukla Trenčín vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica

20.3. o 17.00 hod HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Dukla Trenčín

22.3. o 17.00 hod Dukla Trenčín vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica

24.3. o 17.00 hod HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Dukla Trenčín

Na zápasy Play-off autobusom

Na domáce stretnutia HC´05 iClinic bude premávať kyvadlová doprava. Priamo pred štadión vás dovezie Play-off bus, ktorý zriadili mesto Banská Bystrica v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica, a. s., a Slovenskou autobusovou dopravou Zvolen, a. s. Autobus bude premávať počas domácich duelov Banskej Bystrice zo sídlisk Sásová, Radvaň, Podlavice a Fončorda. Trasu liniek aj odchody z jednotlivých zastávok nájdete tu. Cenník je rovnaký ako pre MHD BB.