Len niečo cez hodinu cesty autom z Banskej Bystrice vstúpime pod majestátnym Veľkým Chočom na Oravu. Popri rodných obciach Pavla Országha Hviezdoslava či Martina Kukučína sa razom ocitneme v Dolnom Kubíne, prirodzenom centre dolnej Oravy.

Kubínska hoľa patrí medzi najznámejšie lyžiarske strediská Stredného Slovenska, láka ale aj v lete.

Práve Dolný Kubín je mestom, ktoré samé ponúka mnoho pamiatok či atrakcií, je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku v prírode, ale aj východiskovým bodom pre návštevu množstva ďalších pamiatok.

Oravský hrad, plavba na pltiach na rieke Orava pod ním, ale aj Oravská priehrada a Slanický ostrov umenia, socha Krista nad obcou Klin či Múzeum Oravskej dediny v Zuberci – Brestovej. To je len niekoľko miest, ktoré sa na Orave určite oplatí navštíviť. Aj zoznam svetového kultúrneho dedičstva pozná Oravu napríklad pre drevené artikulárne kostolíky, aké nájdete v obci Leštiny neďalekého Dolného Kubína či ďalší v Tvrdošíne.

A aj keď mnohí z nás za školských čias absolvovali na Oravu exkurzie zo škôl do Múzea Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, preslávenej Hviezdoslavovej hájovne nad Oravskou Polhorou či rodného domu Martina Kukučína v Jasenovej, aj v dospelosti tieto miesta vyvolávajú nostalgické a niekedy až romantické spomienky na najslávnejšie diela našich významných umelcov.

Orava láka aj do hôr

Pamiatky na Orave navštívil minimálne počas školských výletov takmer každý, ale tamojšie kopce už málokto. Ak, tak možno v zime, keďže známe lyžiarske stredisko na južnom úbočí Minčola, najvyššieho kopca Oravskej Magury – SKI PARK Kubínska hoľa, patrí medzi vyznávačmi zimných športov medzi najobľúbenejšie.

Toto stredisko tento rok prvýkrát prvýkrát láka návštevníkov aj v lete. Sedačkovými lanovkami sa môžete vyviezť až na vrchol Kubínskej hole počas celého leta, ale zároveň si návštevu hôr môžete spestriť aj množstvom oddychových či pre niektorých aj adrenalínových atrakcií.

Na svoje si prídu skúsení turisti či cykloturisti, ktorým poslúžia novo vyznačené turistické trasy a cyklotrasy. Zároveň však teraz môžu krásy tunajšej prírody spoznávať aj celé rodiny. Stačí sa vyviezť na vrchol a vychutnať si odtiaľ výhľady nielen na blízky Dolný Kubín, ale najmä majestátne slovenské pohoria. Od Malej a Veľkej Fatry cez Veľký Choč, Oravské a Kysucké Beskydy až po vrcholy Západných Tatier a pri dobrej viditeľnosti dokonca i kopce Nízkych Tatier.

Po novom nenáročnom náučnom chodníku s množstvom odpočinkových miest, sa následne návštevníci dostanú doprostred strediska, kde si môžu oddýchnuť pri člnkovaní na jazere, ale napríklad aj pri rybačke. Na lov miestnych pstruhov nie je potrebný rybársky lístok a ani výstroj. Všetko tu návštevníkom požičajú.

„Tí odvážnejší si tu zas môžu vypožičať špeciálne horské terénne trojkolky, s ktorými si môžu vychutnať zjazd dole našim svahom, respektíve pripravenou trasou,“ hovorí riaditeľ strediska SKI PARK Kubínska hoľa Ľubomír Cimrák.

Na Kubínskej holi, hneď za Hotelom Green, kam sa zas oplatí zájsť po túre napríklad na obed či večeru, navyše tento rok pribudol aj lanový park Tarzania. V tom si na svoje prídu nielen deti, ale aj dospelí, ktorí si trúfnu zdolať trať zavesenú medzi stromami.

Počas letných prázdnin, do 2. septembra, sú lanovky i atrakcie návštevníkom k dispozícii denne od 9.00 do 17.00 h. Ak by ste to náhodou nestihli, aj septembrové víkendy ešte ponúknu možnosť vychutnať si návštevu Kubínskej hole naplno.

Viac informácií o jednotlivých atrakciách a cenách nájdu záujemcovia na internetovej stránke strediska kubinska.sk či Facebooku SKI PARK Kubínska Hoľa.

Zážitky na viac, než jeden deň

Orava jednoducho má čo ponúknuť, navyše doteraz zostáva v mnohom neobjavená zahraničnými turistami. A tak najmä domáci tu nájdu vytúžený pokoj a oddych. Navyše, núdza už nie je ani o špičkové hotelierske či gastronomické služby.

Hotel PARK **** v Dolnom Kubíne je situovaný v krásnom prostredí priamo na nábreží rieky Orava pri tamojšom parku a známom Kolonádovom moste v centre jedného z najvýznamnejších miest regiónu, ponúka svojim hosťom oddych spojený s dokonalým uvoľnením a výnimočnou gastronómiou.

Zrelaxovať po turistike sa tu môžete v hotelovom wellness s bazénom a vírivkou a tiež unikátnom saunovom svete. Šéfkuchár hotela Vladimír Vavák vás potom pozve na zážitkové menu do hotelovej reštaurácie, ktoré poteší vaše chuťové poháriky, ale zaručene nielen tie a ak budete chcieť stráviť večer aktívne, poslúži aj hotelový bowling bar. Teraz môžete navyše využiť ponuku zvýhodnených letných pobytov v Hoteli PARK ****.