Leto ponúka ideálnu príležitosť a čas na cestovanie. Ľudia majú dovolenky, počasie býv stále, vonku je dlho vidno. Vybrať sa na cestu bez poistenia si dnes trúfne málokto. Ako si ale vybrať poistenie na cesty tak, aby pokrylo všetky potrebné výdaje a zároveň vás nezruinovalo? Prečítajte si naše tipy. 

Kam idem?

Výber destinácie je pri výbere poistenia kľúčovým faktorom. V závislosti od destinácie si totiž budete voliť medzi poistením pre Európu a poistením pre svet. Pri “európskom poistení” môžu byť v rámci Európy zahrnuté aj krajiny, ktoré do Európy geograficky síce nepatria, no sú blízko pri nej a sú vyhľadávanou dovolenkovou destináciou.

Od cieľovej destinácie by sa mala odvíjať aj to, aký vysoký limit positenia si zvolíte. Spravidla totiž platí, že čím ďalej na západ ideme, tým je zdravotná starostlivosť drahšia. Naopak, v krajinách 3. sveta je zdravotníctvo mnohokrát lacnejšie, ako to naše, no cena ide na úkor kvality. Môže sa teda stať, že lokálne nemocnice nebudú mať dostatočné vybavenie na vašu liečbu a preto bude potrebné zabezpečiť evakuáciu, ktorá býva nákladná.

Na ako dlho tam idem?

Odpoveď na túto otázku rozhodne, či si zvolíte krátkodobé, alebo dlhodobé cestovné poistenie. Pri krátkodobom poistení je doba poistenia rôzna, maximálne však do jedného roka. Pri dlhodobom poistení hovoríme o časovom úseku dlhšom ako jeden rok a poistenie sa často automaticky predlžuje na ďalšie roky, až pokiaľ ho nezrušíte.

Takéto poistenia majú zväčša obmedzenú dobu výjazdov, čo znamená, že v priebehu jedného roka môžete v zahraničí stráviť iba limitovaný počet dní. Opakom tohto poistenia je poistenie s neobmedzenú dobou výjazdu, ktoré ale býva drahšie.

Za akým účelom cestujem?

Ak je dôvodom vašej cesty práca a väčšinu výletu nebudete venovať ničomu inému, je všetko v poriadku. Akonáhle by ste ale chceli vyraziť za zábavou, povedzme vo forme adrenalínového zážitku, odporúčame pripoistiť sa. V takýchto prípadoch totiž poisťovne nemusia vašu situáciu zaradiť do oblasti, ktorá by bola krytá z bežného cestovného poistenia a vaša dovolenka sa tak môže veľmi rýchlo predražiť.

Nákup cestovného poistenia nie je raketová veda. Dôkladne si prekontrolujte všetky podmienky a siahnite po tom, ktoré vám bude vyhovovať najviac. Užite si svoju dovolenku!