Rím, známy ako večné mesto, existuje už od začiatku ôsmeho storočia pred Kristom. Je tak jedným z najstarších miest Európy. Ak však uvažujete o návšteve Talianska, možno sa pýtate, či sa oplatí navštíviť Rím. My hovoríme – určite áno. Ak vás zaujíma prečo, a čo konkrétne sa oplatí vidieť, ste na správnom mieste!

Rím je o 2 500 rokov starší ako samotné Taliansko a 90 % tohto starobylého mesta je ešte stále neobjavených. Mnoho obyvateľov v staroveku verilo, že Rím zostane navždy večným mestom. Rimania tvrdili, že Rím bude žiť navždy bez ohľadu na okolnosti. A svojím spôsobom je to jedna veľká pravda. Áno, v priebehu rokov sa mesto zmenilo, ale dnes státisíce turistov cestujú do talianskeho hlavného mesta, aby preskúmali jeho starobylé poklady a zapojili sa do moderných pôžitkov mesta.

Aké sú dôvody na návštevu Ríma?

Mesto je známe svojou históriou a architektonickými zázrakmi – obdivovať tu môžete množstvo budov od Kolosea, cez Parthenon, až po fontánu di Trevi. Ak ste to náhodou ešte nevedeli, celý Rím je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rímska ríša bola jednou z najväčších a najdlhšie trvajúcich ríš na svete. Od roku 27 pred Kristom až do roku 1452 nášho letopočtu vládli Rimania Európe aj Východnej Ázii. Hoci ríša padla, stále žijeme vo svete, ktorý vytvorili práve Rimania. Vynašli cement, cesty, akvadukty, verejnú tlač, sociálne zabezpečenie, či kanalizáciu, a samozrejme, množstvo ďalších vecí, bez ktorých si náš svet dnes nedokážeme už ani predstaviť. A to všetko začalo práve tu, v starovekom Ríme.

Jedinečná história aj architektúra

Je viac ako jasné, že prvým dôvodom, prečo okamžite zadať do vášho vyhľadávača slovné spojenie „letenky Bratislava – Rím“ je kombinácia kultúry, histórie a architektúry — toto mesto má totiž všetko. Keď premýšľate o architektúre v Ríme, pravdepodobne vás napadne Koloseum, známe tiež ako Flaviánsky amfiteáter. Toto miesto svetového dedičstva UNESCO bolo postavené v rokoch 72 až 82 nášho letopočtu, takže je staré približne 1950 rokov. V časoch najväčšej slávy v ňom sedelo okolo 50 000 až 80 000 divákov. Okrem Kolosea je však v Ríme množstvo ďalších architektonických pamiatok. Určite si nájdite čas na prehliadku všetkých týchto skvostov, vrátane Konštantínovho oblúka, kostola Santa Costanza, Rímskeho fóra, Cestiovej pyramídy, Panteónu a Anjelského hradu.

Neoddeliteľnou súčasťou Ríma a histórie je aj cirkev. Dnes je v Ríme viac ako 900 kostolov, z ktorých mnohé sú veľkolepé a očaria vás aj vtedy, keď nie ste veriaci. Najznámejším z týchto kostolov je Bazilika svätého Petra, ktorá sa nachádza v najmenšej krajine na svete – vo Vatikáne. Stavba tohto konkrétneho kostola trvala viac ako 120 rokov. Niet divu, že Bazilika svätého Petra je najväčším kostolom na svete. Do kostola je voľný vstup, rátajte však s dlhými radmi, najmä počas letnej sezóny. Vnútri môžete nájsť stovky nádherných sôch, umeleckých a majstrovských diel vrátane Michelangelovej mramorovej sochy La Pietà. Ak máte čas, nevynechajte návštevu veže, z ktorej uvidíte celý Rím z vtáčej perspektívy. Pri návšteve Vatikánu navštívte aj Sixtínsku kaplnku, ktorá sa nachádza vo Vatikánskych múzeách.

Medzi ďalšie ohromujúce kostoly v Ríme patrí Bazilika Santa Maria del Popola, postavená v roku 1099, Santa Maria in Trastevere, Bazilika di Santa Maria Maggiore a samozrejme Panteón.

Námestia a fontány, z ktorých sa vám nebude chcieť odísť

Rím je domovom pravdepodobne najznámejšej fontány na svete – fontány di Trevi. Fontána bola postavená v 18. storočí a je známa svojim barokovým štýlom a majstrovsky krásnymi umeleckými dielami. Fontána di Trevi je však len jednou z mnohých fontán roztrúsených po celom meste. Rím má viac ako 300 fontán, z ktorých každá má svoje špecifické čaro. Napríklad len pár krokov od fontány di Trevi sa nachádza fontána lásky alebo „Fontanella Degli Innamorati“. Legenda hovorí, že ak sa pár súčasne napije z fontány, láska a vernosť mu vydrží celú večnosť. Dobré tiež je, že všetka voda v Ríme je pitná. Po meste je roztrúsených veľa rôznych pitných fontánok alebo nasoni. Na cestu si preto nezabudnite vziať vlastnú fľašu na pitie, vďaka ktorej môžete na balenej vode v horúcich dňoch ušetriť desiatky eur!

Okrem fontán za vašu pozornosť stoja aj námestia. Najznámejšie námestie je Piazza Navona a Campo de Fiori, alebo menej známe Piazza Mincio. Rím je ideálnym miestom na potulky ulicami. Nebojte sa v tomto meste stratiť, pretože nikdy neviete, čo sa môže skrývať za najbližším rohom.

Jedlo ako pre bohov

Ak vás história ani architektúra nepresvedčili, potom to musí byť pravé talianske jedlo. Niektoré z najznámejších talianskych jedál pochádzajú práve z tohto mesta. Rimania milujú tzv. fritti. Ide o množstvo variácií vyprážaných pochúťok od slaných supplì (vyprážaná mozzarella), ryžových guľôčok plnených mozzarellou a ragú, až po sladké guľôčky ako castagnole (vyprážané guľky z cesta pokryté cukrom alebo poliate sladkým medom). Ochutnajte ich čo najviac a objavte rôzne talianske chute, ktoré nikde inde vo svete nenájdete.

Ak sa chcete držať niečoho trochu klasickejšieho, pizza (tiež známa ako al taglio), vás rozhodne nesklame. Nejde však o klasickú okrúhlu pizzu ale o pizzu obdĺžnikového tvaru, ktorá bola vynájdená v Ríme.

Medzi ďalšie tradičné rímske jedlá, ktoré musíte ochutnať pri návšteve Ríma, patria cestoviny alla Carbonara, Tonnarelli Cacio e Pepe, Bucatini all’Amatriciana a Pasta alla Gricia. Ako dezert vyskúšajte maritozzo – sladký chlieb na spôsob jemného pečiva plnený šľahačkou. Tiež si určite nenechajte ujsť taliansky aperitív. Tento koncept si spočiatku získal popularitu v 20. rokoch 20. storočia v Miláne, avšak dnes už túto taliansku tradíciu môžete zažiť v každom talianskom meste. Ak ste náhodou nevedeli, čo je taliansky aperitív, hlavný rozdiel je v tom, že k tomuto nápoju je často aj malé bezplatné občerstvenie. Táto tradícia má vo vás vzbudiť chuť do jedla a pripraviť váš žalúdok na večeru.

Rím jednoducho musíte zažiť. Dnes už nie je problém dostať sa sem pomerne jednoducho. Letenky Rím – Bratislava alebo Rím – Viedeň sa navyše dajú mimo sezóny zohnať za skvelú cenu. Nič vám tak nebráni vybrať sa na talianske dobrodružstvo plné histórie a skvelého jedla.