Od utorňajšieho predpoludnia už v Banskej Bystrici vysielajú tri digitálne multiplexy televízneho vysielania. Klasické analógové vysielanie sa bude v našom regióne odpájať postupne od augusta až po koniec budúceho roka, podľa jednotlivých televíznych staníc.

V prípade, že využívate voľný príjem televízneho signálu a váš televízor je vybavený na príjem DVB-T či už zabudovaným tunerom alebo externým set-top boxom, od dnes sa vám programová skladba čiastočne rozšírila. V rámci prvého, druhého a verejnoprávneho multiplexu je už možné z vysielača Laskomer prijímať v digitálnej kvalite sedem programov.

Aj keď vám ich digitálny tuner spravidla vyhľadá automaticky, pozrime sa bližšie na jednotlivé multiplexy (mux). Už dlhšie bol k dispozícii prvý multiplex na 65. kanáli, kde vysiela Jednotka, Dvojka, Markíza a televízia Joj. Druhý multiplex na 51. kanáli prináša oddnes televízie Markíza a Doma, ako aj Joj a Joj Plus. Verejnoprávny multiplex  na kanáli číslo 33. obsahuje Jednotku, Dvojku a Trojku RTVS, ktorá však na konci mája svoje vysielanie ukončí.

Ako sme vás už informovali, vysielač Suchá hora, respektíve televízne kanály z neho vysielané, budú z analógového televízneho vysielania odpájané medzi poslednými. Aj vzhľadom na veľký počet malých vykrývačov ďalej šíriacich signál z druhého najvyššieho vysielača v republike. Jednotlivé televízne programy analógové pásmo opustia postupne.

Rozhlas a televízia Slovenska ukončí analógové televízne vysielanie v našom regióne najskôr. Analógovo tu vysiela Jednotka na 7. kanáli a Dvojka na kanáli číslo 32 zo Suchej hory, ale aj na doplnkových frekvenciách 10., respektíve 25. kanálu. Tieto, ako aj 12. kanál v Uľanke s Jednotkou STV, budú odpojené 31. augusta tohto roku.

Najsledovanejšia televízia Markíza vysiela v Banskej Bystrici prioritne zo Suchej hory na 49. kanáli a zo svojho vykrývača na 22. kanáli, ktoré budú vypnuté 31. decembra 2011. Na 34. kanáli v Uľanke bude analógové vysielanie tejto televízie ukončené v hraničnom termíne 31.12.2012. Komerčná dvojka – Televízia Joj vysiela v Banskej Bystrici na kanáli č. 28 a pri jeho vypínaní využije predbežne tiež až posledný možný termín – k 31.12.2012.

V inej situácii je krajská regionálna televízia TV 13, ktorá vysiela na 51. kanáli, z vysielača na Graniari, aj keď jej ešte v novembri uplynulého roku Rada pre vysielanie a retransmisiu odňala licenciu. Príjem spomenutej regionálnej televízie sa po spustení digitálneho multiplexu na rovnakom kanáli značne obmedzil, signály sa totiž navzájom „bijú“, aj keď sú programy vysielané na rozličných technológiách. Digitálny multiplex však vysiela oveľa vyšším vyžiareným výkonom, a tak spomenutú krajskú televíziu v praxi na danom kanáli naladíte len veľmi ťažko, respektíve vôbec.