Na pútavú cestu do minulosti za zvykmi našich predkov pozýva Stredoslovenské múzeum prostredníctvom etnografickej výstavy Od kolísky po hrob, ktorú v Thurzovom dome otvoria v sobotu 10. novembra.

Výstava Od Kolísky po hrob odhalí tajomné aj prekvapivé tradície, ktoré sa v minulosti dodržiavali na slovenskej dedine. Priblížuje zvyky a obyčaje spojené s najdôležitejšími momentmi v živote každého človeka, s narodením, svadbou a smrťou.

Tradície, ktoré sprevádzali našich predkov cestou životom

Narodenie, svadba a smrť sú súčasťou tzv. obradov prechodu. Človek nimi prechádza v priebehu svojho života, keď sa mení jeho doterajší stav. Sú jednou z najstarších zložiek kultúry.

V patriarchálnej roľníckej rodine odjakživa sprevádzali narodenie dieťaťa mnohé obrady, povery, veštby a spoločenské aktivity, ktoré boli prejavom prirodzenej ľudskej túžby zabezpečiť pokračovanie rodu. Podľa povier bolo napríklad možné ovplyvniť aj pohlavie dieťaťa, preto naši prastarí rodičia už pri počatí kládli pod posteľ sekeru či kosu alebo, naopak, ihlu či žehličku.

Svadobné obrady zas vyjadrovali a potvrdzovali zmenu rodinného a sociálneho stavu osôb, ktoré vstupovali do manželstva. Jedna z najdôležitejších udalostí v živote človeka sa na slovenskej dedine pripravovala celé mesiace dopredu a práve zážitky spojené so spevom, hudbou, tancom a typickými obradmi robili svadbu svadbou. Aj preto je ľudová svadba na Slovensku, tak ako sa tradovala z generácie na generáciu a ako ju dodnes poznáme vďaka úsiliu slovenských etnológov a folkloristov, veľmi bohatá na zvyky a obrady. Vedeli ste napríklad, že v minulosti sa svadby konali najčastejšie v pondelok, utorok a štvrtok?

Posledný z obradov prechodu sa spája so smrťou. Nevyhnutný koniec ľudského bytia bol už od najstarších čias sprevádzaný množstvom obyčajov a predstáv. Živí tak dosiahli zmierenie s mŕtvymi, ktorí boli následne prijatí do záhrobia. Predstavy o bytosti, ktorá nenašla po smrti svoj pokoj a vracala sa do sveta živých, sa premietli do mnohých zvykov spojených so smrťou. Za veľmi nebezpečných sa pokladali najmä mŕtvi, ktorí sa mohli vrátiť z hrobu ako upíri (vampíri).

Unikátnu etnografickú výstavu Od kolísky po hrob, ktorá približuje najšťastnejšie ale i najťažšie chvíle v živote človeka, si návštevníci a návštevníčky môžu v Thurzovom dome pozrieť už od soboty 10. novembra a potom až do 3. februára 2019.

Komentované prehliadky výstavy s etnologičkou Janou Koltonovou sa uskutočnia 29. novembra a 13. decembra 2018 a 17. januára a 21. februára 2019, vždy o 16:00 h. Súčasťou týchto prehliadok bude ukážka čepčenia nevesty členkami speváckej skupiny Hojana.