Organizácia Transparency International Slovensko zrealizovala na Slovensku prieskum medzi obyvateľmi, ktorého cieľom bolo zistiť, nakoľko ľudia poznajú vedenie svojich krajov, ale aj ich agendu.

Prieskum, s ohľadom na vzorku, možno pokladať za reprezentatívny v rámci celoslovenských kritérií, nie však už regionálnych. V rámci BBSK v ňom bolo oslovených štatistickým výberom z celkovej vzorky 1005 respondentov, len 120 respondentov. I tak však prieskum naznačuje zaujímavé trendy.

Meno svojho župana podľa prieskumu, ktorý pre Transparency International Slovensko realizovala agentúra Focus, pozná len 62,6% Slovákov. Zaujímavé je, že najvyššiu poznateľnosť mena dosiahol banskobystrický župan Ján Lunter (nez.). Toho správne uviedlo až 77% oslovených respondentov v kraji. V tomto porovnaní výsledkov prieskumu tak predbehol aj viacerých dlhoročných politikov.

V prieskume dosiahla pomerne vysokú poznateľnosť mena ešte Erika Jurinová (OĽaNO), ktorú správne uviedlo 73,9% respondentov v Žilinskom kraji. Naopak, až paradoxne nízku poznateľnosť svojho mena priradeného k funkcii predsedu kraja, dosiahol predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica (SMER-SD, SNS, MOST-HÍD). Ten je síce vo funkcii už celých dvadsať rokov, ale jeho meno správne uviedlo len 47,7% responentov v rámci oslovených v Nitrianskom kraji.

Transparency International Slovensko sa však pýtalo priamo aj na dôveru ľudí v jednotlivých predsedov krajov. Pri tejto otázke sa predseda BBSK umiestnil spomedzi predsedov krajov na treťom mieste. Dôveruje mu 47,1% oslovených.

V prieskume ľudia vyjadrili najväčšiu dôveru predsedovi Prešovského samosprávneho kraja Milanovi Majerskému (KDH), ktorému dôveru vyjadrilo 49,9% oslovených.

Prieskum však ukázal napríklad aj na to, že Slováci dôverujú primátorom a starostom (58,2%) či poslancom mestských a obecných zastupiteľstiev (58%) výrazne viac, než predstaviteľom parlamentu (27,1%) či vlády (24%).

Transparency sa v prieskume pýtalo aj na to, ktorú oblasť považujú Slováci na úrovni samosprávnych krajov za najviac náchylnú na korupciu či klientelizmus. Tu veľká väčšina oslovených uviedla ako najrizikovejšie rozhodovanie o prideľovaní dotácií z rozpočtu kraja na kultúru, šport a ďalšie (45,4%) či predaj a prenájom majetku kraja alebo nákup tovarov a služieb cez verejné obstarávania (44,2%).

V budúcoročných voľbách meno Lunter pravdepodobne znovu uvidíme

Zatiaľ čo na pôde samotného krajského mesta Banská Bystrica už volebná kampaň odštartovala, voľby orgánov samosprávneho kraja zatiaľ sprevádzajú len šumy. Oficiálnych kandidátov zatiaľ nepoznáme a nevyjadril sa ani súčasný predseda kraja Ján Lunter. Očakáva sa však, že do čela kraja sa pokúsi tentokrát kandidovať jeho syn, súčasný vicežupan a poslanec BBSK za Banskú Bystricu – Ondrej Lunter.

Mená potenciálnych vyzývateľov nateraz známe nie sú. Situáciu môže potenciálnym kandidátom komplikovať aj spojenie volieb do mesta i kraja. Viacerí kandidáti v minulosti sa zapojili do oboch volieb, ktoré však predtým delil celý rok. Teraz by sa mali konať spoločne, na prelome októbra a novembra 2022. Župní predstavitelia práve za týmto účelom už začali „nadsluhovať“ piaty rok svojho volebného obdobia.