Už roky cestuje po Slovensku a zbiera pohľady na známe aj menej známe miesta našej krajiny. Práve krajina je obľúbenou „modelkou“ fotografa Norberta Kuklovského, a čo sa miesta týka, je to jednoznačne rodná Banská Bystrica. Jeho fotografie sú ako príbehy, tlmočia čaro okamihu, vône, farby, svetlo, nálady aj tajomstvá.  

Na svoju prvú fotku si Norbert Kuklovský presne nepamätá, no pamätá si, kedy ho fotografovanie tak naozaj „chytilo“ a už nepustilo. Bolo to pred niekoľkými rokmi. Počas nich nazbieral množstvo fotografických príbehov. Jeho fotografie sledujú stovky fanúšikov na sociálnych sieťach a objavili sa na výstavách v rôznych kútoch sveta. Napríklad v Mandalay Bay hotel v Las Vegas, v škole fotografie v Cape Town v Južnej Afrike, v QLICK fotogalérii v Amsterdame, v berlínskej Blue Art Galérii a ďalších.

Spolupracoval tiež pri tvorbe viacerých kníh či propagačných materiálov o krásach Slovenska. Jeho túžbou je vydať vlastnú knihu fotografií. Už sa na to aj pripravuje, o čom svedčí zatiaľ sto vybraných lokalít s viac ako 250 fotografiami zachytávajúcimi krásy a výnimočnosti slovenskej krajiny.

Pri fotení kladie dôraz na čas a svetlo

Z rozhovoru s Norbertom Kuklovským, ktorý fotografuje aj pre portál BBonline.sk, sa dozviete napríklad aj to, čo ho podnietilo vziať do ruky „foťák“ a začať vnímať svet okolo seba cez jeho objektív.

Na začiatok tradičná otázka. Kedy ste urobili svoje prvé fotky?

Kedy presne, to si nepamätám. Ale bol som ešte dosť malý, keď mi otec dal do ruky foťák. Ani neviem, či bol zapnutý, keď som stláčal spúšť. Vtedy ma však viac fascinovalo, keď otec v tmavej komore, teda v kúpeľni, vyvolával film. Bolo to také… magické, keď z toho ničoho sa začal na papieri ukazovať obrázok.

A kedy vás fotografovanie chytilo tak naozaj?

Asi tak desať, dvanásť rokov dozadu, keď priateľka, teraz už manželka, dostala nápad kúpiť zrkadlovku, že bude fotiť. No ale nakoniec ju to nejako nechytilo. Chytilo to mňa.

Čím ste fotili predtým a čím fotíte teraz?

Viem, že pár fotiek som kedysi cvakol na film na Kodak. Potom sme mali malý kompakt Sony a prvý lepší foťák, ten čo vybrala manželka, bol Nikon D5100. Teraz ich mám viacero, značky ako Nikon, Canon a „lietajúce foťáky“ DJI.

Fotografujete krajinu, ľudí, rôzne akcie, udalosti… čo z toho vás najviac baví?

Jednoznačne krajina. Aj fotenie udalostí je fajn, pokiaľ to nie je svadba alebo niečo, kde treba byť formálne nahodený. (Úsmev.)

Sú na Slovensku miesta, kde sa s fotoaparátom vraciate veľmi rád?

Samozrejme, Banská Bystrica. Ale na Slovensku je aj veľa ďalších pekných miest. Pre mňa je však pri fotení viac ako miesto dôležitý čas a svetlo.

Plánujete si vopred, kde a čo pôjdete fotiť, alebo nosíte fotoaparát stále so sebou a „lovíte“ aj náhodné zaujímavé okamihy?

Dávnejšie to bolo tak, že som foťák mal stále po ruke. Teraz je to skôr o plánovaní úlovku.

V knihe, ktorú pripravujete, bude určite aj Banská Bystrica. Ktoré miesta vás (nielen) ako fotografa najviac priťahujú?

Banská Bystrica má výhodu, že celé jej jadro je historické. Sú tu jedinečné budovy ako Krajský súd, budova Hungárie, Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela, ďalej sú to budovy Lesov SR, Národnej banky Slovenska, Kúria, Pamätník SNP… Je ich veľa, stačí sa prejsť po meste. A potom sú tu aj kopce okolo Bystrice, z ktorých je fantastický výhľad na mesto.

Iste máte fotografie, ktoré sa vám obzvlášť vydarili a ste na ne hrdý…

Určite mám. (Úsmev.)

Slovensko, krajina v mojom srdci

Slovensko, krajina v mojom srdci. Taký názov by mala mať kniha fotografa Norberta Kuklovského, ktorú chce počas tohto leta spracovávať do grafickej podoby pre tlač a zároveň dopĺňať do nej ďalšie zaujímavé lokality Slovenska. Na jeseň by mala ísť kniha do tlače… Splnil by sa tak jeho sen, vytvoriť knihu s vlastnými fotografiami, ktorá by potešila milovníkov krás Slovenska, Banskej Bystrice a v neposlednom rade aj fotografie. Bez ich (a vašej) podpory a pomoci sa však tento sen bude napĺňať ťažko.

Podporiť vydanie knihy Slovensko, krajina v mojom srdci môžete tu. Okrem dobrého pocitu vás za podporu čakajú aj zaujímavé odmeny. Priebeh kampane sledujte tu.