Europa Shopping Center sa odela do kroja a privíta ľudové remeslá i folklór. Či už patríte medzi aktívnych vyznávačov slovenských ľudových tradícií alebo obdivujete dedičstvo našich predkov, na svoje si prídete počas podujatia Objav tradíciu už tento týždeň.

Prehliadka sviatočných ľudových krojov z celého Slovenska, tradičné remeslá a folklórne súbory prepoja našu kultúrnu históriu s moderným, súčasným životom.

V kráse odeté

Tradičná ľudová kultúra a modrotlač sú hlavnými inšpiráciami módnych návrhárok Fake Folk a Mišena Juhász. Skvostné modely s motívmi očarujúcich výtvorov našich starých mám dostali talentované dizajnérky do moderného šatu, pod výrazným vplyvom tradična. Fake Folk štylizuje prvky ornamentu do farebnej škály a prispôsobuje ich modernému dizajnu, ktorý sa vyníma na jednotlivých kusoch oblečenia. Každý jeden výtvor je pritom originál.

Mišena Juhász sa venuje technike modrotlače, ktorú sa snaží prepájať so súčasnou modernou tvorbou. Modrotlač je takmer zaniknutá ľudová slovenská technika, ktorej princíp je viac ako štyristoročné tradičné farbenie textilu tmavou indigo farbou podľa rôznych vzorov.

„Zážitok z prehliadky modelov originálnym spôsobom umocní sprievod hudby a tanca aj našich banskobystrických folkloristov či súborov. V piatok počas prehliadky vystúpia tanečnice a tanečníci UFS Mladosť, Ľudová Hudba UFS Mladosť, Pokošovci a Katarína Mosnáková Bagľašová,“ približuje Jana Seleštianska, Marketing Manager Europa SC.

Remeslá šikovných rúk

Ak aj vaše oči žasnú nad jemnou tvorbou čipkárov či drotárov alebo obdivujete trpezlivosť a precíznosť pri výrobe šperkov či keramiky, počas soboty si budete môcť tradičné ľudové remeslá aj vyskúšať. V spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom sú pripravené viaceré tvorivé dielne pre deti aj dospelých. Medzi remeslami sa objaví aj kožušnícke a remenárske remeslo, výroba nožov, krojových doplnkov a ľudového šperku.

„V dnešnej dobe nie je obvyklé vyskúšať si detailnú a pomerne náročnú techniku paličkovanej čipky či vyšívanie krivou ihlou. Aj predstaviteľov týchto techník je postupne čoraz menej. Sme radi, že k nám zavítajú výnimoční ľudia, ktorí remeslám zasvätili svoje životy a hlavne, že dajú priestor okúsiť ich každodenný chlebík aj verejnosti,“ dopĺňa Linda Luptáková, Marketing Coordinator Europa SC.

Výučba tanca aj galaprogram

Tanečné školy pod vedením skúsených pedagógov vyzvú do tanca deti aj dospelých. Naučiť sa môžete základné motívy vybraných ľudových tancov. Pozrieť si ich v prevedení profesionálov budete môcť následne počas hudobno-tanečného programu sólistov a folklórnych súborov. Predstavia sa FS Mladosť, DFS Matičiarik a sólisti František Kostúr – Fujara, Peter Vajda, Linda Luptáková, Rozkazovači z Podpoľania.

Všetci ste srdečne pozvaní stráviť dva dni plné tradícií, hudby a tanca.
Tešíme sa na Vás 21.-22. februára v Europa Shopping Center.

PROGRAM

Piatok – 21.2.2020
18:00 – 19:30
V KRÁSE ODETÉ – Hudobno-tanečná módna prehliadka tradičných krojov

Sobota – 22.2.2020
10:00 – 14:00
REMESLÁ ŠIKOVNÝCH RÚK

14:00 – 15:30
TANCUJEME SPOLOČNE – tanečné školy pre deti aj dospelých

16:00 – 17:30
OBJAV TRADÍCIU – GALAPROGRAM