V rámci kampane Európskeho týždňa boja proti rakovine, ktorá prebieha každoročne od 25. do 31. mája, upozorňuje aj novovzniknutý BIELIKOV INŠTITÚT psychologickej pomoci na dôležitosť venovať sa dôkladne otázke nielen prevencie a liečby ľudí s rakovinou, ale aj ich psychickej podpore.

Konfrontácia s rakovinou spôsobuje prežívanie silných emócií, ktoré sa hlásia o slovo vo chvíľach, keď človek premýšľa o tom, čo bude ďalej. Strach a úzkosť sú rovnako silné ako túžba žiť a jedným z cieľov inštitútu je s týmito emóciami pracovať a byť oporou.

Snahou je, aby tieto služby boli bezplatné

BIELIKOV INŠTITÚT psychologickej pomoci vznikol v lete minulého roku a jeho cieľom je sprostredkovávať poskytovanie psychologicko-poradenskej a terapeutickej pomoci a zároveň rozvíjať aj spoločenské povedomie o význame psychickej podpory v liečbe rakoviny. „Spoločnosť ešte stále nie je dostatočne citlivá na vnímanie a zabezpečenie tejto potreby pre každého. Pracujeme na tom, aby si túto formu podpory mohol dovoliť naozaj každý človek, ktorý to potrebuje, a snažíme sa o to, aby tieto formy psychologickej podpory boli bezplatné. Zatiaľ sa nám to darí hlavne vďaka všetkým našim partnerom v podobe firiem a ľudí, ktorí nás rôznym spôsobom podporujú. Týmto smerom ďakujeme aj „BB online“ za priestor, ktorý nám bezplatne poskytuje. Veríme, že táto forma pomoci ľuďom má potenciál rozvoja“, hovorí Peter Bielik, zakladateľ a výkonný riaditeľ inštitútu.

Diagnóza sa dotýka všetkých

„Ešte pred založením inštitútu som si z pozície psychológa a mentálneho kouča uvedomil na základe skúseností s klientmi, že ak sa súčasťou vášho života stane rakovina, je to údel, ktorý vníma a úzkostne prežíva okrem pacienta aj skutočne široké okolie blízkych ľudí. Aj oni majú svoje obavy. Potrebujú podporu, aby mohli byť oporou. Aby vedeli, ako reagovať, ako komunikovať, ako porozumieť tomu, čo sa deje. Naša pomoc je smerovaná aj k nim“, dodáva Peter Bielik.

Zatiaľ len málo ľudí využíva psychologickú pomoc, hoci je bezplatná

„Ľudia, ktorí pomáhajú aj v iných krajinách, tvrdia, že je to našou mentalitou. To, že ľudia dostatočne nevyužívajú psychologickú pomoc má samozrejme rôzne príčiny. My vieme, že ten prvý krok – dať o sebe vedieť, je najťažší. Je tu množstvo obáv, strachov, ale aj akýchsi podvedomých úvah o tom, že ak ten krok urobím, vedome ním potvrdím že „je tu ten problém“. Pri takomto „položení si problému pred seba“ môže človek zažívať stres z pocitu zdanlivého „priťaženia si“, ktorému má tendenciu sa vyhnúť. A takto ten krok stále a stále vlastne nerobí a často ani nespraví. Sú ľudia, ktorí žijú so svojou diagnózou dokonca úplne sami a nevie o tom vôbec nikto z okolia ich blízkych. Ak človek urobí rozhodnutie, že psychologickú pomoc prijme, mnoho vecí sa tým preňho samozrejme mení. A v tom sa tiež môže cítiť neistý. Napríklad preto, lebo vie, že obavy sa stanú vypovedanými. Alebo preto, že ak emócie dostanú priechod, a tak prestanú byť nezdieľanými, nevie predpovedať, aký pohyb v ňom, aj v druhých, toto všetko spôsobí. To sú myšlienkové pochody, ktoré ľudia často mávajú a často sú v ich (ne)konaní rozhodujúce. Možno dôležitú úlohu tu hrá odvaha ísť aj napriek ťažkostiam a strachu do niečoho nového a dovoliť si spraviť krok, o ktorom neviem, čo presne mi prinesie. Treba si niekedy uvedomiť, že rovnako, ako sa stane vážnou téma choroby, môže sa stať vážnejším a nádejnejším aj výhľad na zlepšenie kvality života, ktorý pred sebou aj človek s rakovinou stále má. Vieme, že nie každému je takáto odvaha vlastná, ale veríme, že keď to dostaneme do povedomia ľudí, môže sa to časom zmeniť. Preto sa snažíme aj my vytrvalo, no zároveň veľmi citlivo, dávať ľuďom do povedomia naše služby. Robíme ich so srdcom a robíme ich diskrétne a s rešpektom k osobným potrebám každého, kto ich chce využívať,“ vraví psychológ Peter Bielik.

Ako sa ku psychologickej pomoci dostať a ako prebieha

Kontaktovať inštitút je možné viacerými spôsobmi. Napríklad po vyplnení kontaktného formulára bielikovinstitut.sk/index.php/konzultacia sa vám ozve zamestnanec prvého kontaktu a dohodne úvodnú konzultáciu s mentálnym koučom Petrom Bielikom. Ďalší postup sa bude odvíjať od individuálnych potrieb každého. Môžete dať o sebe vedieť aj telefonicky na 0911 300 419 alebo emailom. Kontakty sú uvedené aj na stránke bielikovinstitut.sk. Psychologická pomoc môže byť jednorazová alebo pravidelná, individuálna alebo skupinová. Rešpektujeme, ak človeku vyhovuje online komunikácia namiesto osobného stretnutia. V niektorých prípadoch prichádzame aj osobne za pacientom do domáceho alebo nemocničného prostredia.

Ako je možné podporiť činnosť inštitútu

BIELIKOV INŠTUTÚT psychologickej pomoci je občianskym združením. Našu činnosť vykonávame svojpomocne bez finančnej podpory štátu alebo inej organizácie, a preto uvítame každý prejav podpory, ktorý umožňuje realizovať našu víziu. Ak Vás táto oblasť pôsobenia oslovuje a chceli by ste našu činnosť podporiť, môžete nám pomôcť príspevkom na účet IBAN: SK97 0900 0000 0051 9446 3881. Do poznámky, prosím, uveďte „dobrovoľný príspevok“. Ak by ste radi podporili konkrétneho pacienta, napíšte, prosím, do poznámky jeho meno. Ak potrebujete darovaciu zmluvu, ochotne Vám ju zašleme po jej vyžiadaní. Vami darované príspevky budú využité v súlade s napĺňaním cieľov inštitútu. Mená darcov (názvy firiem) so súhlasom zverejníme na našej webovej stránke. Ak ste sa rozhodli nás akokoľvek podporiť, kontaktujte nás, prosím, na info@bielikovinstitut.sk.

Pomôcť nám môžete aj formou jednorazového príspevku. Pri minimálnej čiastke, ktorá je vo výške 25 eur, Vám zašleme poštou ako prejav vďaky „knihu príbehov z praxe mentálneho kouča, psychológa a riaditeľa O.Z. Petra Bielika“, s názvom „A VY SA AKO MÁTE„, vydanú Inštitútom, zadarmo. Ak ste nám príspevok zaslali na účet a máte o knihu záujem, zanechajte nám prosím Vaše údaje prostredníctvom tohto „registračného formulára„, na základe ktorého Vám knihu zašleme poštou (do poznámky pre prijímateľa, prosím, uveďte: „PRÍSPEVOK / meno a priezvisko“, rovnaké, aké uvediete aj v registračnom formulári). Ďakujeme!