Žijeme vo svete, v ktorom sa drvivá väčšina z nás už stretla s pojmom kryptomena a aj s názvom najznámejšej z nich – Bitcoin. Čoraz viac ľudí sa zároveň zaujíma o tieto unikátne možnosti, ktoré začali byť vnímané ako legitímne nástroje pre obchodné portfólio. 

V skratke – čo je to vlastne Bitcoin?

Bitcoin (BTC) bol vytvorený v roku 2009 ako digitálna mena. Zámerom bolo vytvorenie virtuálnej platobnej metódy. Vďaka unikátnym vlastnostiam ide o jednu z najväčších inovácií posledných rokov. Niet preto pochýb, že slovo Bitcoin už zaregistrovala väčšina z nás – či už išlo o konverzáciu medzi vami a vlastníkmi tejto kryptomeny alebo ste videli ničnehovoriace grafy, ktoré znázorňovali jeho vývoj. Medzi hlavné výhody Bitcoinu patrí bezpečnosť, a to vďaka technológii zvanej “blockchain”, taktiež dostupnosť a rýchlosť, čo súvisí s platbami online, bez obmedzení, kedykoľvek v týždni a počas akejkoľvek hodiny.

Ako začať s jeho obchodovaním?

Spôsobov ako obchodovať kryptomenu Bitcoin je niekoľko. Jedným z nich je takzvané ťaženie. K tomu však je potrebná znalosť programovania a počítačový hardvér, ktorý nepatrí práve k tým lacnejším. Veľa sa hovorilo aj o tom, že v minulosti ťažba prebiehala pomocou neobnoviteľnej energie, čo sa v súčasnosti už pomaly mení a dopad na energetickú náročnosť klesá. Ďalším spôsobom obchodovania Bitcoinu je jeho nákup. Stačí si otvoriť kryptomenový účet a môžete veselo nakupovať. Tento spôsob však taktiež nesie so sebou nevýhody. Jednou z nich je možné a v minulosti aj potvrdené uzavretie burzy, a to dokonca zo dňa na deň. A práve na účte burzy sú vaše prostriedky po otvorení transakcie na kryptomenovej burze. V minulosti sa dokonca vyskytol prípad napadnutia burzy hackermi. Druhou nevýhodou môže byť prípadná strata prístupových údajov rovnajúca sa strate vašich prostriedkov.

Tretí spôsob je obchodovanie bitcoinov na CFD, čo pochádza z anglického “contracts for difference”. Ide o obchodovanie s využitím kontraktov pre vyrovnanie rozdielov. CFD umožňujú obchodovanie bitcoinu a špekulovať na jeho cenový rast a pokles. Ide o derivátový produkt, čo v praxi znamená, že nevlastníte podkladový bitcoin, ale špekulujete na cenové pohyby. Ak predpokladáte pokles ceny bitcoinu, predávate a naopak, ak prepokladáte nárast ceny, nakupujete.

Dajte pozor na prípadné riziká

Dnes sú populárne príbehy ľudí, ktorí zbohatli na obchodovaní s kryptomenami. V drvivej väčšine išlo o ľudí, ktorí nakupovali v čase, kedy hodnota bitcoinu nebola ani zďaleka podobná dnešnej hodnote. Niektorí z nich dokonca ponúkajú poradenstvo, ktoré však nemusí pre vás dopadnúť najšťastnejšie. Pred začatím obchodovania s kryptomenami je určite vhodné poradiť sa s niekým, no pri výbere dajte pozor na to, aby sa vás niekto nepokúsil oklamať. Dobrou možnosťou tak môže byť napríklad sprievodca tradingom pre začiatočníkov, aj expertov.