Do 28. septembra 2012 môžu záujemcovia poslať hlas jednému z dvanástich stromov – finalistov ankety Strom roka a podporiť tak jeho ošetrenie. Poslaním ankety, ktorej  desiaty ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Víťazný strom  bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Patrónom 10. ročníka ankety je spevák Peter Lipa.

Jeden zo súťažných stromov.

Do májovej uzávierky prišlo do Nadácie Ekopolis  69  stromov z celého Slovenska. „Ľudia prihlásili 25 rôznych druhov drevín. Najväčšie zastúpenie medzi nimi mali už tradične lipy, v tomto roku ich bolo 17. Ďalej to boli duby a platany,“ povedal programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec.

Z prihlásených stromov porota začiatkom júna vybrala 12 finalistov. Najmladším spomedzi  nich je 50-ročný hrab obyčajný z Martina, ktorý rastie v areáli základnej a materskej školy.  Vekový rekord pravdepodobne patrí 400-ročnej lipe malolistej z obce Vavrečka a jarabine oskorušovej z Modry, ktorej vek odhadli od 300 do 500 rokov. Údajne je najhrubšou oskorušou v Strednej Európe, s obvodom kmeňa takmer 500 cm. Vo finále je aj najväčší na Slovensku rastúci orech čierny zo Serede, s obvodom  kmeňa 620 cm a výškou 25 m.

„Teší nás najmä skutočnosť, že takmer ku každému stromu, ktorý bol prihlásený do súťaže, prišiel aj zaujímavý príbeh. Niekedy je až prekvapujúce, čo všetko a ako dlho sa uchováva v pamäti ľudí, bez kroniky, bez papierového zápisu. Pre nás je to ďalším potvrdením výnimočného previazania životných osudov stromov,  ľudí a tiež aj výnimočných emócií, ktoré tieto vzťahy sprevádzajú,“ povedal Milan Hronec.

Hlasovanie o víťaza ankety sa začalo  5. júla na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2012. Fotografie a príbehy stromov – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk). V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2012.

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci budú odmenení hodnotnými knižnými darmi od Vydavateľstva Dajama, traja hlasujúci zase knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Hlasujte aj vy na: www.ekopolis.sk