Začiatkom októbra sa v Banskej Bystrici konal ďalší ročník Medzinárodného festivalu krátkometrážnych filmov AZYL SHORTS 2022. Tento rok sa festival tešil bohatej účasti najmä študentov a študentiek filmového a vizuálneho umenia, a to nielen zo Slovenska ale aj zo zahraničia.

Foto: S. Šuranská

Vo Filmovom klube v Múzeu SNP, kde sa konala väčšina premietaní filmových pásiem, sa v stredu 5. októbra začala oficiálna časť programu festivalu AZYL SHORTS 2022. Diváci a diváčky mohli v úvodný večer vidieť výber tých najlepších krátkych filmov nominovaných alebo ocenených na festivale v Cannes. Vo štvrtok si návštevníci a návštevníčky festivalu mohli užiť pôsobivé archívne upútavky a domáce krátke filmy v pásme, ktoré zostavil Slovenský filmový ústav. Nasledujúci deň sa premietlo pásmo najlepších krátkych filmov z prestížnych Oscarov. Samozrejmosťou boli aj tento rok pásma krátkych filmov z krajín V4 a Ukrajiny, ktoré bolo možné vidieť v piatok a sobotu. Posledný festivalový večer v sobotu 8. októbra patril slávnostnému ceremoniálu a premietaniu toho najlepšieho zo súťažnej sekcie Best of AZYL. Galavečer moderoval známy slovenský herec a moderátor Ludwig Bagin.

Foto: S. Šuranská

„Myslím si, že Banská Bystrica má v sebe obrovský potenciál na komorný filmový festival s večerným hudobným programom. Impozantná budova Pamätníka SNP v sebe skrýva útulnú kinosálu v štýlovom pôvodnom  zariadení. Teší ma, že práve na tomto mieste sme mohli premietať krátke filmy z celého sveta. Centrum nezávislej kultúry Záhrada je krásny koncept, ktorý prepája záhradu, kaviareň a koncertnú sálu. Záhrada sa stala dejiskom večerných hudobných eventov a alternatívnych premietaní. Urban spot svojím undergroundovým spiritom trefne dopĺňal atmosféru festivalu a je tým pravým miestom na dobrú party. Akadémia umení hosťuje naše vzdelávacie aktivity, workshop a masterclass, je to tiež veľmi vydarené prepojenie. Za organizátorov môžem povedať, že vždy vidíme priestor na zlepšenie, ale už teraz sa tešíme na ďalší ročník, sme na dobrej ceste,” hovorí riaditeľ festivalu Viliam Štrelinger.

Víťazné filmy Azyl Shorts 2022

Počas záverečného galavečera boli vyhlásené aj víťazné filmy a mená ich autorov v štyroch rôznych kategóriách. Víťazov spomedzi desiatky 1-minútových filmov, desiatky 5-minútových filmov a troch videoklipov vybrala porota, zložená z filmových profesionálov z krajín V4 a Ukrajiny: Zuzana Gindl-Tatárová (SK), Csaba Bollok (HU), Krzysztof Sienkiewicz (PL), Filip Kršiak (CZ) a Kyrylo Marikutsa (UA). Ocenený bol aj film nakrútený počas päťdňového workshopu na Akadémii umení v Banskej Bystrici, ktorý prebiehal počas festivalu.

Foto: M. Yurchenko

V kategórii 1-minútových filmov zvíťazil mrazivo pôsobivý film z vojenského prostredia Leo, ktorého autorom je iránsky režisér Moein Rooholamini.

Víťazný film – kategória 1-minútové filmy

Víťazkou kategórie filmov do 5 minút sa stala americká režisérka Michelle Cheng s dojímavým animovaným filmom Birdsong, inšpirovaným skúsenosťami biológa Johna Sincocka z prostredia havajského ostrova Kauai.

Víťazný film – kategória 5-minútové filmy

V kategórii videoklipov zvíťazili Charlotte Mermound a Kyle Day s klipom ku skladbe Thought Captive kapely Dry Erase. Klip zo švajčiarskej produkcie je stop-motion animáciou zarmúteného muža, ktorý je zacyklený vo svojich vlastných myšlienkach.

Víťazný film – kategória videoklipy

Cenu za najlepší film nakrútený počas workshopu získal Juraj Gabzdil s filmom Špina (Filth). Témou workshopu bol svet zajtrajška.

Víťazný film – workshop

Filmy zo súťaže AZYL SHORTS ako aj jedno pásmo toho najlepšieho zo sveta krátkeho filmu si 23. októbra môžete pozrieť na tomto odkaze.

Festival a Workshopy AZYL SHORTS 2022 finančne podporili Visegrad Fund, Slovenské elektrárne, Audiovizuálny fond a Nadácia SPP.