Banskobystrická kapela Rusín Čendeš Orchestra predstavila prednedávnom nový videoklip k piesni Karpaty, Karpaty. Spája sa v ňom silný príbeh matky čakajúcej na svojho syna so životom mladého vojaka na fronte v druhej svetovej vojne.

Krásna rusínska balada s melancholickým, zádumčivým textom Ľudmily Šandalovej, s krásnou melódiou (autorom pôvodnej hudby je Jozef Keselica) a s dojímavým príbehom (scenár a réžia Robo Bošeľa) v podaní Rusín Čendeš Orchestra (RČO), si za niekoľko dní od zverejnenia na youtube získala množstvo fanúšikov – viac ako 15 tisíc pozretí za desať dní. Videoklip k piesni Karpaty, Karpaty nakrúcali päť dní v krásnom prostredí Nízkych Tatier a v mrazivom počasí v oblasti Polomky a Telgártu.

„Síce sme čakali na pekné slnečné dni, no aj tak sme počas natáčania všetci poriadne vymrzli, keďže vonku bolo mínus sedemnásť až dvadsať stupňov. V tejto zime sme sa rozhodli rekvizitu fľaše s vodkou nahradiť naozajstnou vodkou, aby sme sa viac vcítili do ruských vojakov, ktorí sa aspoň takouto tekutou formou chceli zohriať na fronte v zime,“ hovorí Robo Bošeľa, ktorý v kapele RČO hrá na bicie a perkusie.

„A keď už spomíname rekvizity, v klipe nie sú napodobeniny ale reálne zbrane, ktoré sa používali v druhej svetovej vojne. Samozrejme, náboje sme používali slepé,“ smeje sa.

Na nakrúcanie videoklipu si všetci radi spomínajú. Aj keď dni boli mrazivé, užili si plno zábavy. Interiérové scény natáčali u kamarátov v krásnej drevenici na Polomke, kde do príbehu zapojili obľúbenú zvolenskú herečku Zlatku Gillovú. Vo videoklipe hrá matku ruského vojaka, ktorého stvárňuje spevák a huslista RČO Peter Šipula.

„Nakrúcanie nám išlo od ruky,“ hovorí ďalej Robo Bošeľa. „Až nás mrzí, koľko výborných scén sa do klipu už nezmestilo. Klip bol dosť finančne náročný a zatiaľ je naším najdrahším videoklipom, čo, dúfame, je na ňom aj vidieť… Nečakáme, že bude mať milióny pozretí, čo by nás, samozrejme, ale neurazilo, každopádne nás však každý „lajk“ či komentár utvrdzuje v tom, že naša snaha a peniaze neboli márne.“

Vo videoklipe k piesni Karpaty, Karpaty, účinkujú, samozrejme, všetci členovia – a členka Rusín Čendeš Orchestra. Okrem už spomenutého Petra Šipulu si ruského vojaka zahral aj Jakub StračinaZuzana Stračinová sa predstavila v úlohe ruskej zdravotníčky. O kompozíciu, aranžmán, zvuk, mix a master sa postaral René Bošeľa, pyrotechniku mal na starosti Roman Ryboš a špeciálny make-up Tatiana Gregušová. Scenár, réžia, kamera a strih Robo Bošeľa.

KONCERT V MISIJNOM DOME

Banskobystričanov, a iste nielen ich, poteší správa, že po Veľkej noci Rusín Čendeš Orchestra koncertuje v Banskej Bystrici.

„V Banskej Bystrici hráme veľmi radi, lebo nemusíme ďaleko cestovať, každopádne tu ale hráme málo, takže sa veľmi tešíme na domáce publikum. A tiež sa tešíme na spoluprácu s banskobystrickou organizáciou Artizmusica, ktorá tento koncert organizuje. Na koncerte v Misijnom dome zahráme aj pár noviniek z pripravovaného albumu, ktoré ešte ľudia nemali možnosť počuť,“ hovorí Robo Bošeľa.

Koncert Rusín Čendeš Orchestra v Misijnom dome sa uskutoční vo štvrtok 20. apríla o 18. hod. Vstupenky v cene 10 eur sú už v predpredaji v Informačnom centre mesta Banská Bystrica (budova Radnice na Námestí SNP).

Rusín Čendeš Orchestra – rusínsky „mišmaš“ z Banskej Bystrice, silne ovplyvnený rôznorodou hudbou počnúc rusínskym, slovenským, rómskym, balkánskym folklórom, klasickou hudbou, argentínskym tangom, popom, jazzom… je zoskupenie mladých talentovaných hudobníkov, absolventov Konzervatória J. L. Bellu, Katedry hudobnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Dokopy sa dali v roku 2011.

Šesťčlenná kapela koncertuje v zložení: Zuzana Stračinová (cimbal, spev), Peter Šipula (spev, husle), Andrej Turčin (husle, spev), René Bošeľa (viola, gitara, spev), Jakub Stračina (kontrabas) a Robo Bošeľa (bicie, perkusie).