Známy politológ, čerstvý prorektor UMB pre medzinárodné vzťahy a vzťahy s verejnosťou a zároveň novozvolený poslanec mestského zastupiteľstva, vstúpil do politickej strany SaS. Martin Klus sa pred voľbami prezentoval ako nezávislý kandidát a hlásil sa k nestraníckym princípom.

martin klus
Jeden z predvolebných plagátov novozvoleného poslanca.

Citovaný politológ a bývalý prorektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave vstúpil do strany Sloboda a Solidarita. S touto stranou už v minulosti spolupracoval, keď sa podieľal na jej volebnom programe a kandidoval za ňu do VÚC v roku 2009. O rok na to zakladal Alianciu nezávislých, ktorej prvý princíp z propagovaného programu znie „Služba verejnosti sa musí dať realizovať aj mimo politických strán.“

Klus v novembrových mestských voľbách kandidoval ako nezávislý, keď pred voľbami spolu s ďalšími kandidátmi opäť oživili Alianciu nezávislých v Banskej Bystrici a vo finálnej fáze kampane sa prezentoval tiež spolu s ďalšou skupinou nezávislých kandidátov okolo kandidáta na primátora Igora Šimega. Tí v kampani, ku ktorej sa prihlásil na plagátoch i Klus, bojovali za mesto bez politických strán. Pred komunálnymi voľbami s miestnymi predstaviteľmi SaS ani jej kandidátmi verejne nespolupracoval.

„Rozhodli za mňa občania v Banskej Bystrici, kde som výrazne vyhral komunálne voľby vo svojom obvode. Už som sa necítil dostatočne neutrálny vo vyjadreniach ako politológ, preto som sa rozhodol prijať ponuku od SaS. Túto stranu dlhšie sledujem, zaujala ma fantasticky pripraveným programom a považujem ju za stranu slušných ľudí,“ uviedol Martin Klus vo štvrtok pre tlačovú agentúru TASR.

Martin Klus bol v minulosti medializovaný aj v súvislosti s plagiátorstvom, voči čomu sa však ohradil. V novom banskobystrickom mestskom zastupiteľstve bude podľa predbežných informácií pôsobiť v klube nezávislých poslancov. Bol zvolený ako zastupiteľ za Rudlovú a Sásovú, keď získal najviac hlasov v tomto obvode, presne 1737 hlasov.