Quantcast

Predposledný mesiac v roku bude aj v Banskej Bystrici v znamení fotografie. Pripravené sú tri výstavy a niekoľko stretnutí s autormi.

wsf_2016Výstavu Alana Hyžu s názvom Mamoria a výstavu od Dušana Slivku – Krajiny si záujemcovia môžu prísť pozrieť denne okrem pondelka v čase od 9.00 do 16.00 hod. Tretiu výstavu Jozefa Boroňa o nestarnúcej technike návštevníci nájdu v Komornej sále SOS Banská Bystrica denne okrem víkendu a sviatku taktiež denne, avšak v čase od 8.30 do 15.30 hod.

Sobota 19. novembra bude vo výstavnej sieni Múzea SNP patriť  od 10-tej hodiny stretnutiam s autormi, ktorí návštevníkov radi prevedú svojimi výstavami a zodpovedajú aj ich zvedavé otázky.

Alan Hyža sa nikdy nevzdal svojho klasického fotoaparátu. Fotil na film, aj keď všetci svoje aparáty predali do bazárov. Aj vtedy, keď fotoreportérov už v redakciách nepotrebovali. Vždy našiel cestu, ako byť fotografom. Nikdy svoju „Leicu“ nevymenil, nikdy neodložil. Silou svojej tvorby bol vždy nad vecou. Preto má svoje miesto aj v tohtoročnej dramaturgii Víkendu s fotografiou. Cyklus Memoria v Banskej Bystrici štartuje svoju púť za divákom.

Ďalším z „neúplatných“ je Dušan Slivka. Viac ako päťdesiat rokov sa venuje fotografii krajiny. Krajiny, ktorá nie je prvoplánová, neohuruje farbami a nesvieti  ešte aj na miestach, kde je tieň. Jeho minimalistický koncept je štýlom japonského drevorytu, ktorý ovplyvnil aj francúzskych impresionistov.

Slivkove fotografie vychádzajú z dôverného poznania lokality, ale ich prevedenie je tak subjektívne, že divák nemá dojem konkrétneho miesta. V tom je Slivkova sila. Jeho výtvarný jazyk je strohý, ale maximálne účinný.

Je zaužívaným pravidlom dať príležitosť aj tomu, koho si fotografia ešte len hľadá. Nie je ešte v povedomí, ale svoju cestu si už našiel a urobil z nej cieľ. Jozef Boroň, očarený škálou vytvorenej sivej z negatívu na kontaktnom pozitíve, už nechce viac sedieť za počítačom a vyrábať svoje fotografie. Chce stretnúť Sudka, bez toho, aby vyvolával duchov alebo kopíroval majstrov. Zaobstaral si veľkoformátovú kameru a skúša, kam až môže zájsť.