vystava_november_89-2Ako sa žilo v období pred a po novembri ´89? Odpovede, spomienky či odkaz udalosti slovenskej histórie si Banskobystričania môžu pripomenúť vo filmoch, koncertoch či  prostredníctvom jedinečnej výstavy.

Mesto Banská Bystrica nezabúda na významnú udalosť, ktorá sa veľkými písmenami zapísala do  histórie slovenského národa. Pripomenúť si ju môžu všetci návštevníci a záujemcovia na mnohých kultúrnych podujatiach:

nedeľa, 16. 11. 2014, 20.00 hod.

Klub 77, Horná 54,  Banská Bystrica

ŠNÚRA ČESKOSLOVENSKÉHO PRIATEĽSTVA & KONCERT PRI PRÍLEŽITOSTI SVIATKU 17. NOVEMBRA

Účinkujú: ŽAMBOŠI (CZ) & PETER JANKU

Gitara, akordeón, dva spevy a bicie spoločne vytvoria nezabudnuteľnú atmosféru. V roku 2006 vydala formácia ŽAMBOŠI album To se to hraje… a v roku 2009 album Přituhuje. Za obe získali najvyššie možné ocenenie – cenu Anděl, ktorá je udeľovaná Akadémiou populárnej hudby. Vstup voľný.

pondelok, 17. 11. 2014, 16.00 hod.

Radnica, Námestie SNP 1, Banská Bystrica

Vernisáž dvoch výstav: AKO SME ŽILI PRED ROKOM 1989 a OD ILÚZIÍ K REALITE

Dve  výstavy, ktoré mapujú obdobia pred a po Nežnej revolúcii. Nenechajte si ujsť unikátnu prehliadku predmetov a symbolov viažúcich sa k tomuto obdobiu. Výstava bude v priestoroch Radnice inštalovaná do 29. novembra 2014.

pondelok, 17. 11. 2014, 18.00 hod.

Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16, Banská Bystrica

LISTOPAD – premietanie filmovej novinky

Film, ktorý vznikol v medzinárodnej koprodukcii, sa snaží autentickým spôsobom pripomenúť dianie v novembri 1989. Príbeh o troch mladých ľuďoch ukazuje rušné „novembrové dni“ nielen tak, ako sú prezentované v médiách, ale aj prostredníctvom ich osobných osudov, postojov a neľahkých rozhodnutí. Na filme spolupracovali tvorcovia z Česka, Slovenska, Maďarska, ale aj Spojených štátov amerických. Popri mladých tvárach sa vo filme objavujú aj známe české herecké tváre.

Účasť na diskusii po filme potvrdil americký režisér filmu Gary Keith Griffin. Ten okrem iného spolupracoval aj na krátkometrážnych dokumentoch, ktoré si v minulosti všimla i oscarová Americká akadémia. Moderátorom diskusie bude publicista Ľuboš Dojčan.

pondelok, 17. 11. 2014, 19.30 hod.

Filmový klub v Múzeu SNP, Kapitulská 23, Banská Bystrica

POKÁNIE (146´) (Monanieba)

Metaforicky ladený legendárny film predznamenal epochálny zlom pádu komunizmu v celom východnom bloku. Po smrti starostu fiktívneho gruzínskeho mesta sa jeho telo pravidelne objavuje mimo hrobu. Počas súdneho procesu sa zverejní pravda o starostových praktikách neobmedzenej moci spojenej s vykonávaním úradu. Premieta sa v Deň boja za slobodu a demokraciu ako príspevok k 25.výročiu Nežnej revolúcie.

Réžia: Tengiz Abuladze Rusko (ZSSR)

utorok, 18. 11. 2014, 19.00

Klub 77, Horná 54,  Banská Bystrica

KONCERT ZA ĽUDSKÉ PRÁVA V. – 25 ROKOV SLOBODY

Účinkujú: INTERCITY, DOROTA IDEAS

Diskusia: Štvrťstoročie od Nežnej revolúcie: sme naozaj slobodní?

Hosť diskusie: prof. PhDr.Miroslav Kusý, CSc., signatár Charty 77, väzeň svedomia Amnesty International, za prepustenie ktorého AI apelovalo.