Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici už túto stredu verejnosti opäť predstaví niektoré skvosty zo svojich zbierok. Počas výstavy KORENE MESTA POD ZEMOU UKRYTÉ, bude návštevníkom Thurzovho domu predstavená unikátna kolekcia nálezov z bohatého archeologického fondu Stredoslovenského múzea.

podzemouukryteKorene mesta boli pod zemou ukryté

Najnovšia spoločenskovedná výstava Stredoslovenského múzea prezentuje mesto pod Urpínom ako najdlhšie osídlené miesto na území Slovenska. Najstaršie osídlenie na tomto území datujeme už pred 5 a pol tisíc rokmi. Návštevníci výstavy sa tak oboznámia s históriou svojho mesta prostredníctvom nálezov dokladujúcich počiatky ťažby medi, ktorá je pre náš kraj typickou surovinou. Oboznámia sa tiež s kultúrou civilizácie doby bronzovej a železnej a dozvedia sa viac aj o Keltoch a ich živote na Pohroní.

Banskobystričania na výstave spoznajú tvár svojho mesta v období stredoveku cez podobu domov v starej Bystrici, pozýva na výstavu jej autor, archeológ Stredoslovenského múzea, Martin Kvietok.

Zmena v legislatíve zvýšila počet záchranných archeologických výskumov

Zmena legislatívy z roku 2002, ktorá zlepšila podmienky archeologického výskumu na Slovensku, pomohla zásadným spôsobom zvýšiť počet záchranných archeologických výskumov realizovaných Stredoslovenským múzeom (SSM). Napriek možnostiam múzea uskutočniť výskum prakticky na celom území Slovenska, archeológ SSM Martin Kvietok sa špecializuje predovšetkým na oblasť Banskej Bystrice a jej širšieho okolia.

Archeologický výskum, na ktorom sa podieľa múzeum, sa v súčasnosti realizuje dvomi spôsobmi. Jedným z nich je záchrana a dokumentácia archeologických nálezov ohrozených rozmáhajúcou sa stavebnou činnosť. Ďalšou oblasťou výskumu sú vedecké projekty zamerané na výskum a dokumentáciu pamiatok spojených s banskou činnosťou a kultúrou banských komunít od najstarších dôb až do konca 19. storočia.

„Výsledkom niekoľkoročnej práce nášho archeológa je výrazný nárast počtu unikátnych nálezov mapujúcich bohatú minulosť mesta Banská Bystrica, ktorými obohatil fond Stredoslovenského múzea. Svojou činnosťou tak pokračuje v odkaze svojich predchodcov,“ hrdo dodáva riaditeľ SSM Roman Hradecký.

Minulosť zachytená v umení

Na výstave v Thurzovom dome svoju predstavu o minulosti uvedie aj trojica banskobystrických umelcov.

Výstavu vhodne dopĺňa unikátna zbierka obrazov akademického maliara Štefana Beličku, na ktorých zvečnil svoju predstavu o pravekých sídliskách. Priestor na prezentáciu umeleckého stvárnenia minulosti dostala aj talentovaná umelkyňa – Lucia Klinerová, ktorá sa na výstave predstaví svojou sériou ručne vyrobených šperkov inšpirovaných krojom z mladšej doby bronzovej. Trojicu umelcov uzatvára akademický sochár Štefan Mlích, ktorý výstavu okrášlil kópiami keltskej keramiky.

Nálezy z archeologických výskumov Stredoslovenského múzea zo začiatku nového milénia môžu zhliadnuť návštevníci výstavy Korene mesta pod zemou ukryté v Thurzovom dome až do 7. júna 2015.