Primátor Ján Nosko v pondelok hodnotil prvé mesiace svojej práce vo funkcii. Primátor predstavil prácu, ktorú úrad za prvých sto dní vykonal a ďalšie plány mesta Banská Bystrica.

primator 100 dni (2)Ako primátor avizoval vo svojej predvolebnej kampani, hlavným zámerom bolo znížiť nezamestnanosť. “Čo sa týka investícii a nezamestnanosti, hlavným cieľom bolo pritiahnuť do mesta potencionálnych investorov. Spracovali sme, tak ako sme sa zaviazali, komplexnú prezentáciu priemyselného parku v Banskej Bystrici aj s potenciálom, ktorý Banská Bystrica má. Podstatným spôsobom sme rozšírili jej obsah a veríme, že to bude materiál zaujímavý a pomôže nám týmto smerom do nášho mesta dostať investorov,” vyjadril sa primátor mesta Banská Bystrica, Ján Nosko.

Na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa po dlhom čase schválil nový územný plán mesta, ktorý podľa primátora dáva jasné pravidlá a nové možnosti pre výstavbu v meste. S územným plánom podľa neho úzko súvisí aj protipovodňová ochrana mesta, kde sa môžu naštartovať procesy so Slovenským vodohospodárskym podnikom tak, aby mohli začať prípravné práce na začatie čerpania eurofondov. Tie by mali zabezpečiť lepšiu ochranu mesta voči povodniam.

“Veľmi ma potešilo, že rozpočet mesta na mestskom zastupiteľstve schválili všetci poslanci. Snažili sme sa pripraviť rozvojový rozpočet, vytvoriť v ňom nové položky, medzi ktorými bol aj parkovací fond. Takto by som si predstavoval aj ďalšiu spoluprácu s poslancami,” doplnil na tlačovej konferencii Ján Nosko.

primator 100 dni (1)Mesto vyčlenilo ďalšie finančné prostriedky na opravu fontán či rozvoj zelene v meste. Časť financí pôjde aj na rekonštrukciu materských škôl, z ktorých bola zatiaľ realizovaná rekonštrukcia materskej školy na ulici Družby. V zime boli vystavané bežecké trate nielen v Parku SNP, ale aj na Šachtičkách. Mesto sa zameralo aj na kultúru, kde vytvorilo nový informačný portál, ktorý by mal pomôcť s propagáciou podujatí v meste, menoval zaradom primátor. Samospráve sa tiež podarilo upraviť zmluvy s firmami Marius Pedersen, kde sa znížili náklady na odvoz odpadu o 2% a s firmou Ganz, kde sa náklady znížili o skoro 8%. Tým sa ročné náklady znížili spolu o vyše 81-tisíc eur.

Tŕňom v oku primátorovej opozície dvojica viceprimátorov

Mestskí poslanci, ktorí nepatria do väčšinovej koalície SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS, ktorá od volieb podporuje primátora, síce súhlasia s viacerými pozitívnymi krokmi, no jedným dychom poukazujú na viaceré, podľa nich negatívne skutočnosti.

mestský-úrad1“Čo sa týka pozitív, určite je to úprava niektorých nevýhodných dodávateľských zmlúv a bežkárske trate, ktoré sa podarilo primátorovi zrealizovať. Ostatné veci, ktoré má primátor v pláne sú síce dobre mienené, ale ich výsledok sa dozvieme až v najbližšom čase. Čo sa týka negatív, určite sú to personálne zmeny. Tu Ján Nosko nedodržal svoj predvolebný sľub, ktorý bol, že všetky zmeny úradníkov na mestskom úrade sa vykonajú riadnym výberovým konaním. Okrem toho si dosadil na funkciu viceprimátorov až dvoch ľudí. Týmto zbytočným luxusom sa zvýšili náklady mesta,” vyjadril sa pre BBonline.sk Vladimír Pirošík, predseda poslaneckého klubu Banskobystrická alternatíva.

“Som milo prekvapený, ako sa primátor chopil svojej funkcie z hľadiska personálnej ale aj ľudskej stránky. Mnohých prekvapili personálne zmeny, a tak som zvedavý, ako to bude prebiehať ďalej. Pre časť spoločnosti v Banskej Bystrici bolo prekvapením to, že primátor dodržal fámy, o ktorých sa hovorilo už pred voľbami a teda, že prvým viceprimátorom bude pán Gajdošík a druhým pán Turčan, čím sa zase naplnili isté obavy prepojenia primátora na politické strany SMER a SDKÚ ako súčasť koalície, ktorá ho zastupuje. Nastalo tam isté sklamanie občianskej spoločnosti v meste,” uviedol mestský poslanec Martin Klus z Klubu nezávislých poslancov.

[poll id=37]