Hodinky sú nadčasovým módnym doplnkom – sú dostupné v rôznych štýloch, tvaroch, farbách a materiálových prevedeniach, pričom ich nositeľovi pridávajú osobitnú výpovednú hodnotu. Nesprávne nosenie náramkových hodiniek však môže mať vplyv na ich životnosť, predčasné opotrebovanie a stratu ich hodnoty. V tomto kontexte existujú 2 nepísané pravidlá, ako hodinky správne nosiť. Poznáte ich?

S nosením hodiniek sa spájajú zdanlivo jednoduché otázky – na ktorej ruke by sme po správnosti mali hodinky nosiť a ako tesne by mali na zápästí sedieť? Odpoveď zistíte nižšie – ide zároveň o základné pravidlá, ktoré majú vplyv na samotnú životnosť hodiniek.

Na ktorej ruke nosiť hodinky?

V minulosti bolo zvykom nosiť hodinky na ľavom zápästí, kvôli jednoduchšiemu naťahovaniu korunky – tú totiž výrobcovia umiestňovali zvyčajne na pravú stranu puzdra. Na základe tejto historickej zvyklosti sa mnoho ľudí dodnes mylne domnieva, že ľavá ruka je na nosenie tá správna.

Zdroj foto: Felix Furo / Shutterstock.com

Všeobecným pravidlom však je, že hodinky by sme mali nosiť na nedominantnej ruke. Takže ak ste ľavák, hodinky je potrebné nosiť na pravom zápästí. Dôvod je čisto praktický – túto ruku používame pri bežných činnostiach omnoho menej, takže existuje nižšie riziko ich poškodenia. Okrem toho dnes odpadá aj “problém” s naťahovacou korunkou, keďže mnoho hodiniek je automatických, napr. populárne automatické modely hodiniek Citizen.

Aká je správna priliehavosť hodiniek?

Nepísané pravidlo v tejto súvislosti hovorí o tom, že hodinky by mali k zápästiu priliehať len v takej miere, aby ste medzi remienok a ruku dokázali vložiť jeden prst. Mali by byť tiež umiestnené nad zápästnými kosťami.

Okrem pohodlia hrá rolu aj typ hodiniek a príležitosť, na ktorú si ich vezmete. Ak sa rozhodnete napríklad pre elegantné hodinky Seiko, pravdepodobne budete chcieť, aby sedeli trochu tesnejšie a voľne vám “nelietali” po ruke.

Tip: Ak si oblečiete košeľu s dlhým rukávom, pamätajte na to, že hodinky by mali byť viditeľné iba vtedy, keď máte ruku prehnutú v lakti.

Faktor, ktorý taktiež zohľadňujeme, je aj ročné obdobie – v lete naozaj netúžite po tom, aby sa vám ruka potila pod tesne utiahnutým koženým remienkom, takže je ospravedlniteľné, ak si hodinky o niečo viac povolíte.

Vyššie spomínané pravidlá sú len nepísaným odporúčaním. Nikto vám striktne neprikazuje, ako tento módny doplnok nosiť. Ak si však tieto pravidlá osvojíte, budete z nich profitovať nielen z pohľadu pohodlia, ale dokážete tiež zabrániť zbytočnému opotrebovaniu vašich cenných hodiniek.