Hydroizolácie v stavebníctve majú za úlohu vysporiadať sa s rôznymi vplyvmi v závislosti od toho, kde je hydroizolácia použitá. Môže ísť o ochranu pred dažďom a snehom, podzemnou a kapilárnou vodou, či technologickou vodou, napríklad v kúpeľniach.

Problémy sa neprejavia hneď, ale to neznamená, že sa neprejavia nikdy

Doba, keď sa za dostatočnú hydroizoláciu v kúpeľniach (alebo aj na balkónoch, či terasách) považovala samotná dlažba a obklad a to aj v sprchovom kúte, je už pár desaťročí preč. Stále však môžete nájsť (aj keď našťastie len výnimočne) ľudí, ktorí tento dôležitý prvok pri rekonštrukcii zanedbávajú.

To, prečo je to problém, zo začiatku nemusí byť vidieť, ale časom problémy určite nastanú. A keď nastanú problémy v kúpeľni kvôli absentujúcej hydroizolácii, rozhodne ich nevyriešite jednoducho ako napríklad v prípade, že sa vám pokazí čerpadlo do práčky Electrolux. A taktiež je potrebné vziať do úvahy, že nejde len o kúpeľňu samotnú, ale ovplyvniť to môže aj vašich susedov a hlavne vaše zdravie. A rozhodne nepreháňame.

Poškodíte kúpeľňu sebe, susedom pod vami a ohrozíte aj svoje zdravie

To najmenej, čo sa vám môže stať je, že sa vám vplyvom nedostatočnej hydroizolácie kúpeľne začne vydúvať obklad. Aj keď to rozhodne nepoteší, sú aj horšie situácie. Môžete napríklad vytopiť susedov pod vami, čo rozhodne neprospeje vašim susedským vzťahom. A ak len prednedávnom rekonštruovali kúpeľňu a teraz majú kompletne zničené luxusné podsvietené stropné podhľady, môžete brať ako istotu, že to rozhodne nebudú riešiť s kľudom Angličana.

Najhoršie však je, že steny dlhodobo nasiaknuté vlhkosťou podliehajú degradácii a zvýšená vzdušná vlhkosť výrazne vplýva na tvorbu plesní. A zrejme netreba pripomínať, že plesne rozhodne nevytvárajú zdravé prostredie pre život.