Aj keď ešte momentálne u nás vládnu zimné podmienky, s pribúdajúcimi dňami sa prvý jarný mesiac nezadržateľne blíži. Okrem prípravy záhrady na novú sezónu netreba zabúdať aj na autá. Práve autá boli počas zimy vystavené nepriaznivým podmienkam, ktoré môžu ohroziť jeho stav a výrazne tak skrátiť jeho životnosť.

Nepodceňte údržbu auta na konci zimnej sezóny.

Ak je potrebné, zabezpečte ekologické čistenie DPF

Viaceré autá s dieselovými motormi, resp. vznetovými motormi majú DPF filter. Jeho úlohou je zachytávať pevné častice výfukových plynov a chrániť tak životné prostredie pred nebezpečnými látkami. Aby však DPF filter mohol fungovať, musí byť čistený. Informujte sa v servise, či nie je potrebné vyčistiť práve toto zariadenie.

Možno to nebude potrebné, nakoľko ste nenajazdili veľa kilometrov a čistenie prebieha vždy pod odjazdení určitého množstva kilometrov. Ak je ale potrebné zrealizovať toto čistenie, zrealizujte ho hneď. Ekologické čistenie DPF zabezpečí plynulý chod auta.

Umyte auto a vyčistite podvozok

Posypová soľ, kusy ľadu, ale aj kamienky môžu poškodiť podvozok vášho auta, preto vždy na začiatku jari nezabúdajte v umývarke vyčistiť aj podvozok auta. Samozrejmosťou je aj starostlivosť o lak auta a preto auto dôkladne vyumývajte a nezabúdajte aj navoskovať.

Nechajte si skontrolovať aj stav tlmičov a ak to bude potrebné, objednávajte univerzálne tlmiče, ktoré nahradia tie poškodené. Zima zanechá škody na cestách a po zime pribudne množstvo výtlkov. Autá sú v niektorých nútené prechádzať po týchto výtlkoch, čím sa môžu ničiť samotné tlmiče.

Myslite aj na údržbu interiéru

Okrem vonkajška auta treba myslieť aj na údržbu interiéru. Povyberajte gumené rohože, vyzlečte autopoťahy a operte ich a potom sa pustite do čistenia sedačiek a palubovky.

Gumové rohože sú špinavé a sú v nich zachytené aj kamienky, ktoré treba odstrániť.