Festival Vivat vox organi 2017 pokračuje v stredu 30. augusta o 19.30 hod, v Katedrále sv. Františka Xaverského piatym koncertom nemeckého organistu Stefana Kagla, ktorý je katedrálnym organistom Herfordskej katedrály. Pôjde o zaujímavé spojenie nemeckého organistu, ktorého oslovuje francúzska organová hudba.

Stefan je žiakom Jeana Langlaisa, jedného z najvýznamnejších francúzskych organistov 20. storočia. Za svoju interpretáciu získal Stefan viacero významných ocenení. Svoju úspešnú koncertnú dráhu debutoval v roku 1988 v legendárnej katedrále Notre Dame v Paríži. Už najbližšiu stredu svoj pôsobivý program prednesie aj v banskobystrickej katedrále.

Stefan Kagl sa narodil v Mníchove. Študoval na Hochschule für Musik v Mníchove pod vedením profesora Klemensa Schnorra. Ďalších šesť rokov študoval na Schole Cantorum v Paríži pod vedením Jeana Langlais. Na Schole Cantorum získal cenu Prix de Virtuosité a absolvoval štúdium Hochschule für Musik und Theatre v Mníchove, kde sa špecializoval na štúdium organovej hry a odboru cirkevnej hudby. Otváracie koncerty svojej koncertnej kariéry odohral v parížskej Notre Dame a v londýnskej katedrále sv. Pavla v roku 1988 s dielami Reubkeho a Langlaisa.

Organista Stefan Kagl bol prvým víťazom na medzinárodnej súťaži César Franck v St. Bavo v Holandsku. V rokoch 1991 až 1996 zastával funkciu organistu v Bad Kissingen a v rokoch 1997 až 2002 v Rudolstadte, v Durínsku. Od júla 2002 pôsobil ako organista v katedrále Herford v Severnom Porýní  – Vestfálsku a je aj umeleckým riaditeľom každoročného festivalu Herforder Orgelsommer.

Program koncertu Stefana Kagla bude veľmi pútavý a poslucháči rôznych štýlových období si určite prídu na svoje. Koncert otvoria chorálové predohry skladateľov obdobia baroka Dietricha Buxtehudeho (1637-1707): „Ein feste Burg ist unser Gott“  a “Nun bitten wir den Heiligen Geist”. Nebude chýbať ani chorálová predohra nasledovníka a obdivovateľa Dietricha Buxtehudeho, slávneho Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750): „Nun freut euch, lieben Christen g‘mein“. Určite zaujímavým bude vypočuť si organovú interpretáciu hudby Jeana Langlaisa (1907-1991) jeho žiakom Stefanon Kaglom. Zaznie „Ein feste Burg ist unser Gott“ (Livre Œcuménique 1968).

Piaty festivalový koncert ďalej prinesie určite známe variácie na Mozartove motívy Andreasa Willschera (*1955): Mozartvariationen über das Thema der Sonate. Jean Langlais (1907-1991) zaznie aj po druhý krát. Jeho azda najznámejšie a najhranejšie skladby: Chant de Paix a Chant héroique zo zbierky Neuf Pièces.

V úprave Stefanom Kaglom si návštevníci koncertu vypočujú aj dielo Isaaca Albéniza (1860 – 1909): Asturias zo Španielskej suity. Spestrením koncertu bude určite i dielo Andreasa Willschera (*1955): Mein Beethoven – Concert Rag, pracujúce s viacerými známymi témami Beethovenovej tvorby v jazzovej úprave. Ako jeden z najslávnejších interpretov Johna Irelanda (1879 – 1962) uvedie Stefan dielo Cavatina. Záver koncertu bude patriť majestátnej skladbe Modesta Mussorgskeho (1839-1881): Das große Tor von Kiev, ktorá je pôvodne písaná pre orchester. Stefan Kagl však uvedie svoju transkripciu tejto fenomenálnej skladby.