Hokejisti Banskej Bystrice v nedeľu nenadviazali na piatkovú výhru s Novými Zámkami. Naopak, baranov opäť trápila koncovka. Zo štyroch zápasov na vynovenom bystrickom zimáku je Dukla Trenčín už druhý tím, ktorý si pod Urpínom udržal čisté konto.

Z Bystrice sa body nosia, aspoň zatiaľ. Ako jediní v meste pod Urpínom doposiaľ v sezóne 2021/2022 nebodovali naplno len hokejisti Nových Zámkov. Barani však na výkon proti býkom v súboji s Duklou Trenčín nenadviazali. „Boli sme len tieňom toho mužstva, ktoré hralo v piatok. Musíme nájsť vnútornú motiváciu, aby tie výsledky boli pravidelne dobré. Nemôžeme mať jeden zápas perfektný a päť zlých. Dnes sme nedodržiavali to, čo sme si povedali. V piatok sme to dodržiavali, dnes sme to nerobili. To čo my nedáme, to už ani nie je možné. Nič proti Mišovi Valentovi, ale z každého brankára urobíme v podstate reprezentačného brankára,“ povedal po zápase kriticky Ivan Droppa, tréner HC ’05.

Skóre nedeľného stretnutia 26. kola Tipos extraligy sa menilo už začiatkom 3. minúty, kedy sa hostia z Trenčína ujali vedenia zásluhou nešťastného „vlastenca“ z hokejky obrancu Boldižára. Gól bol pripísaný 19-ročnému útočníkovi Dukly Adamovi Stránskemu. „Bolo to nešťastie, išiel som do toho puku, snažil som sa ho odpáliť, ale žiaľ, dal som si vlastný gól. Bez gólu sa však vyhrať nedá, mrzí ma to obzvlášť po piatkovom zápase, kedy sme to dokázali prelomiť. Dostali sme prvý gól, potom aj druhý a nedokázali sme sa nejak skoncentrovať a vrátiť do hry. Bol to fyzicky náročný zápas, ako každý iný. Pripravovali sme sa na to, ale nevyšlo to,“ vyjadril sa po zápase Dávid Boldižár, obranca baranov.

Zvyšné dva góly padli v druhej tretine. V 24. minúte tečoval Samuel Honzek úspešne strelu od modrej čiary z hokejky obrancu Martina Chovana. Hostia spečatili stav na konečných 0:3 v 29. minúte, kedy Juraj Bezúch po šikovnom prieniku prihral pred bránku Radoslavovi Tyborovi, ktorý poľahky rozvlnil sieť.

„Dostali sme nešťastný gól, spoluhráč si to tam trošku vrazil sám. Myslím si, že to stredné pásmo je momentálne kameň úrazu. Viackrát tade prechádzali, dostávali sa k dorážkam. Vytvorili sme si nejaké šance, ale nebudem sa teraz k tomu nejak vyjadrovať. V stredu, keď sa opäť zídeme, musí prísť úplne iné mužstvo. S iným nasadením, s inou motiváciou. Momentálne to totiž nie je mužstvo, ktoré by chcelo vyhrávať,“ povedal po zápase útočník Alex Výhonský, ktorý si v súboji s Trenčínom vypracoval niekoľko zaujímavých streleckých príležitostí.

Bystričania opäť doplatili aj na nepresnú koncovku. Po súboji s trenčianskou Duklou sa barani nachádzajú na predposlednej priečke tabuľky Tipos extraligy, pričom z posledných dvanástich zápasov vyhrali len dva. Lodivod HC ’05 Ivan Droppa priblížil, čo sa musí zmeniť, aby sa jeho zverenci odrazili k lepším výsledkom: „Nastavenie hráčov musí byť iné. Môžeme im vravieť čokoľvek, oni sú však tí, ktorí sú na tom ľade a minimálne musia dodržať to, čo sa povie v šatni. Aby si každý nerobil čo sa mu zachce. Ideálne by však bolo, keby sme sa posilnili nejakými hráčmi, aby sme mali možnosť výberu. Momentálne hrajú všetci, ktorí sú zdraví.“

Príčiny neúspechu hľadal aj Alex Výhonský: „Rád by som vedel, prečo to dnes nešlo. Nálada pred zápasom bola dobrá, všetci boli namotivovaní, chceli sme nadviazať na piatkové víťazstvo. Nedarí sa nám to zlomiť, neviem ani, ako to nazvať. Je to na nás. Nie je to na žiadnom inom trénerovi, môže sa tu meniť ktokoľvek, je to na nás hráčoch. Musí to ísť, musíme to zlomiť. Reprezentačná pauza padne vhod po psychickej stránke. Potrebujeme byť pokojní, hrá sa 60 minút a my sa nemôžme mentálne zlomiť po nejakých chybách.“

Očakávalo sa, že banskobystrickým hokejistom pomôže návrat na domáci štadión, no ani výhoda domáceho prostredia sa zatiaľ na výsledkoch neprejavuje. Pri vynútenej absencii priaznivcov na tribúnach ženú hráčov dopredu aspoň pokriky a chorály, ktoré znejú z reproduktorov. „Ak sme si mysleli po minulej sezóne, že hráči sa naučili hrať bez divákov, tak to nie je pravda. Čím skôr aspoň nejaký ten divák bude môcť prísť, tým skôr tí hráči budú vidieť, že niekto tu je a niekto ten záujem má. Niekto je za toto zodpovedný, niekto určuje pravidlá a my ich musíme dodržiavať,“ vyjadril sa po zápase Droppa.

Kormidelník HC ’05 Banská Bystrica sa na margo súčasnej krízy mužstva rozrozprával v rozhovore pre klubovú stránku: „Krik nepomáha, motivačné veci nepomáhajú. Je to ťažká situácia, jedno však je isté a ja sa znovu budem opakovať – to chcenie musí vychádzať z hráčov. Ja musím za seba, za to meno na drese, podať výkon. A keď ho nepodám, tak si večer počas umývania zubov pri pohľade do zrkadla položím otázku – urobil si všetko pre to? Ak si môže hráč úprimne odpovedať, že áno, tak je to okej. Ak si tak nemôže úprimne odpovedať, že spravil všetko, tak niekde je chyba a bude to v hlave a v ich mentalite. Nemáme však konkurenciu na každom poste. Zvýšením konkurencie sa zvýši aj osobná motivácia hráča, i keď to by mala byť samozrejmosť. Dva dni máme na to, aby sme sa nad sebou zamysleli. V stredu sa vrátime a musíme začať makať, nikto iný to nezmení.“

Baranom by teraz mohla pomôcť reprezentačná prestávka, ktorá sa však pre nich skončí už v nedeľu 19. decembra, kedy o 16.00 h privítajú v stretnutí 27. kola Tipos extraligy oceliarov z Košíc. Viac o samotnom priebehu duelu Banská Bystrica – Trenčín sa dozviete v našej fotoreportáži.