Kostol sv. Antona a sv. Pavla pustovníkov sa v nedeľu podvečer zaplnil do posledného miesta. Augustové Potulky mestom sem priviedli návštevníkov zaujímajúcich sa o históriu aj súčasnosť tohto unikátneho banskobystrického kostola.

Tretia augustová nedeľa bola horúca, no v kostole bolo príjemne. Pútavú prednášku Jána Kollára, správcu Dokumentačného centra Sásová, si prišlo vypočuť a aj pozrieť viac ako päťdesiat návštevníkov podujatia Potulky mestom. Dozvedeli sa nové informácie z histórie stavby kostola aj to, že sa potvrdili fakty o získavaní zelenej farby pre umelcov, maliarov z baní na Pieskoch pri Španej  Doline. Tiež sa hovorilo o vrátení antonovskej palice späť do ruky  sv. Antona na hlavnom oltári. Podujatie oživila organová hudba.

Kostol sv. Antona a sv. Pavla pustovníkov v bývalej obci, dnes mestskej časti Sásová, má pomenovanie kostol jedinečných oltárov. Jeho história siaha do polovice 13. Storočia a podľa odborníkov patrí medzi päťdesiatpäť najkrajších gotických pamiatok na Slovensku. Výrazným spôsobom sa o túto jedinečnosť postarali najmä staviteľ, kamenár Anton Pilgram a najväčšia hviezda slovenskej gotiky sochár Majster Pavol z Levoče.

Atmosféru nedeľných Potuliek mestom v kostole v starej Sásovej približujú fotografie pod článkom.