Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sú v rámci banskobystrického kraja jedinečným podujatím nielen pre všetkých folkloristov. Do areálu tamojšieho amfiteátra zavítalo aj tento rok okolo 50 tisíc návštevníkov z celého Slovenska, ktorým sa predviedlo do 1 500 účinkujúcich.

DSC_0735Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve úspešne uzatvorili 48. ročník pred zaplneným hľadiskom nedeľňajší galaprogram Brána maľovaná, ktorý bol tematicky zameraný na prechody popod symbolické brány a bráničky naznačujúce rôzne významné spoločenské zmeny v životoch našich predkov. Potlesku nadšených divákov sa dnes tešili aj Slováci zo zahraničia, ktorí sa predstavili v jubilujúcom programe 40. Krajanská nedeľa. V programe nazvanom Keď regiment mašíroval cez náš dvor sa predstavilo 9 folklórnych súborov: PÚČIK z Brna, Česká republika; NADEJE z Paríža, Francúzsko; SKUS Fraňo Střapáč z Markovca, Chorvátsko; ZELENÝ JAVOR z Krempách, Poľsko; CEROVINA z Čerpotoka, Rumunsko; SKUS Janka Čmelíka – KLASY zo Starej Pazovy, Srbsko; MORENA z Londýna, Anglicko; DOMOVINA (Slovak domovina dancers) z Windsoru, Ontario, Kanada; a Folklórna skupina PIŠPEK z Pispeka, Maďarsko.

Folklórne slávnosti mali v tomto roku vynikajúcu návštevnosť. Podľa organizátorov sa prišlo pozrieť na festival počas všetkých troch dní od piatka 12. júla až do nedele 14. júla 2013 zhruba až do 50 tisíc ľudí. Návštevníkov zaujali tak scénické programy na amfiteátri ako aj rôzne sprievodné podujatia. Festivalu a jeho návštevníkom prialo aj priaznivé počasie, keď v Detve počas všetkých troch dní takmer nezapršalo

tDSC_0625Najväčšie detvianske kultúrne podujatie si opäť nenechal ujsť ani prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý zavítal na jeho obľúbený festival v sobotu popoludní. Podľa primátora Detvy Jána Šufliarského sa cítil prezident Ivan Gašparovič na slávnostiach príjemne, keď sa zdržal na festivale až do neskorých nočných hodín. Okrem scénických programov navštívil prezident v sobotu aj symbolické dvory dedín, v ktorých ho pohostili a taktiež mu pekne zaspievali a zatancovali dedinčania z Čierneho Balogu, Klenovca aj Zvolenskej Slatiny. Prezident si pozrel tiež jarmok ľudových remesiel, kde sa prihovoril tvorcom tradičných umeleckých výrobkov.

Divákov pozdravili v piatok večer v úvodnom programe vysokoškolské folklórne súbory z Akademického Zvolena 2013. Potom sa im prihovorili domáce kolektívy štedrovečernými vinšmi, betlehemcami a ukážkou typických detvianskych tradičných štedrovečerných zvykov. Sobotňajší podvečerný program patril oslávencom. 55 ročnému folklórnemu súboru PARTIZÁN zo Slovenskej Ľupče a jubilujúcemu muzikantovi Petrovi Konôpkovi zo Stožka, ktorý sa predstavil so svojou ľudovou hudbou Konôpkovci. Večer na amfiteátri si prišli na svoje priaznivci spevov, tancov a muziky z Podpoľania. No a v noci zabávali a rozosmievali neúnavné publikum vtipným spracovaním a prevedením tradičného umenia folklórne súbory NADŠENCI z Trenčína, VŠETEČNÍCI a POLENO z Bratislavy, domáci FS Podpoľanec ako aj ženská spevácka skupina MARÍNA zo Zvolena.

DSC_0642Zábavu a zaujímavý program ponúkal festival nielen divákom na amfiteátri, ale aj formou bezplatných sprievodných podujatí všetkým návštevníkom folklórnych slávností. Spomedzi 27 akcií prevažne zážitkového charakteru mala veľký úspech popri škole podpolianskych tancov aj škola tanca zahraničných Slovákov. Taktiež sa osvedčila novinka medzi sprievodnými podujatiami pod názvom Poďte si rozkázať, kedy si pred muzikantov mohli prísť na javisko rozkázať pesničku, zaspievať a zatancovať nielen skúsení tanečníci a speváci, ale všetci návštevníci a nadšenci, ktorí mali o to záujem.

Na folklórnych slávnostiach panovala počas festivalu príjemná a družná atmosféra plná muziky, spevu a tiež spokojných, nadšených a veselých ľudí, čo organizátorov festivalu teší nadovšetko. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sa konajú každoročne v druhý júlový víkend. V dňoch festivalu Detva naplno ožíva hudbou, spevom, tancom a sviatočnou atmosférou. Ponúka bohatstvo a krásu ukrytú v ľudových tradíciách. Tento medzinárodný festival tradičnej ľudovej kultúry sa koná pravidelne od roku 1966. Od roku 1990 je hlavným organizátorom podujatia mesto Detva. V programoch festivalu od začiatku jeho existencie dominujú scénické programy na hlavnej scéne prírodného amfiteátra. V tomto roku je deväť scénických programov na amfiteátri rozdelených do štyroch programových blokov. 48. ročník festivalu ponúka tiež dvadsaťsedem sprievodných podujatí a výstav. Festival je výnimočný tým, že jeho súčasťou je od roku 1974 Krajanská nedeľa, program Slovákov žijúcich v zahraničí. Každoročne sa festivalu zúčastňuje približne 9 – 10 folklórnych súborov a skupín Slovákov z rôznych krajín sveta. Na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve vystupuje okolo 1300 až 1500 účinkujúcich.