Známy slovenský mím Miroslav Kasprzyk bol ako Tatko Príroda takmer dvadsať rokov symbolom a maskotom festivalu Envirofilm.
Od roku 2015, kedy vznikol spoločný projekt pod názvom MFF Ekotopfilm – Envirofilm, sa Tatko Príroda na festivale už, bohužiaľ, neobjavuje (ale nie preto, že by nechcel). A mnohým veľmi chýba.
Návštevu detí v škole pri banskobystrickej nemocnici však Miro Kasprzyk alias Tatko Príroda nevynechal ani tento rok. Vďaka Slovenskej agentúre životného prostredia (SAŽP), ktorá je spoluorganizátorom festivalu Ekotopfilm – Envirofilm, sa detiv nemocničnej škole môžu aj naďalej tešiť z veselých návštev Tatka Prírodu.
„Nekonečne si vážime, že aspoň pre naše deti zostal zachovaný tento symbol festivalu a s ním k nám každoročne prichádza vzácny človek plný radostnej energie,“ hovorí zástupkyňa riaditeľky školy Mária Lauková.
Tak aj tentoraz, už tradične na štvrtý festivalový deň –vo štvrtok, deti, učiteľky, vychovávateľky ale aj maminy a ocino netrpezlivo čakali v spoločenskom kútiku, ktorému dominoval panel s pestrofarebnou mozaikou znázorňujúcou kontrast prírody kvitnúcej a zničenej. Presne v zmysle motta tohtoročného festivalu –Na konci evolúcie nie je krása. Treba povedať, že deti z tejto školy sa na návštevu festivalových hostí pripravia vždy v súlade s festivalovým leitmotívom.
Tatko Príroda navymýšľal a narozprával toľko veselých zážitkov a narobil toľko smiešnych grimás, že sa vari nikto nezdržal smiechu. A keby len to! Spolu s deťmi zinscenoval rozprávku Ťahal dedko repku, v ktorej nie vždy bolo tak, ako malo byť, ale napokon aj tak všetko dobre skončilo a repku vytiahli, uvarili, aj zjedli. Každému dieťaťu sa ušiel nie jeden ale veľa darčekov, ktoré priniesla vedúca Odboru komunikácie a osvety SAŽP Alica Kučerová. Samozrejme, nezabudlo sa ani na deti, ktoré museli zostať v posteliach. Tatko Príroda ich osobne navštívil, obdaroval a podarilo sa mu aj ich rozosmiať.
Že sa nie vždy všetko skončí dobre ako v rozprávkach, sa deti mohli presvedčiť pri sledovaní a hodnotení súťažných festivalových filmov. V nemocničnej škole totiž od roku 2013 zasadá počas festivalu detská porota a udeľuje cenu filmu, ktorý ich najviac zaujme.
„Tento rok sme hodnotili jedenásť filmov,“ hovorí Mária Lauková. „O prvé miesto sa „pobili“ film o vtáčikovi a film o mackoch. Nakoniec tesne vyhral ten o vtáčikovi, lebo jasne a s veľkým citom ukazuje, čo nás čaká, ak si našu Zem nebudeme chrániť. Deti to prežívali veľmi intenzívne, na konci filmu sa objavili aj slzičky. Film o mackoch je veselší a vtipný. Ukazuje deťom, aké je smiešne vnímať prírodu prírodu len cez počítačovú hru a aké je veselé a krásne vybehnúť vonku, môcť ovoňať, ochutnať, dotknúť sa, nadýchať.“
Detská porota teda udelila cenu animovanému filmu Chránime našu Zem (Georgina Hurcombe, United Kingdom). Len tesne za ním skončil animovaný dokument Mac-Mac-Mackovia (Alexy Mironov, Rusko). Diplom a cenu pre autorku víťazného filmu prevzali Tatko Príroda a vedúca Odboru komunikácie a osvety SAŽP Alica Kučerová. Organizátori festivalu jej ju doručia.
A len tak, i keď vôbec nie mimochodom, film Chránime našu Zem, by si mali pozrieť aj dospeláci. Film má len päť minút, no jeho výpovedná hodnota je nezmerateľná. Celý film je voľne dostupný na nasledovnom odkaze.
Deti v nemocničnej škole hlasovali podľa svojich srdiečok. A vybrali naozaj správne. Kiežby však už na budúci rok na tomto mieste, i keď sa tu o ne všemožne starajú a venujú sa im, v detskej porote neboli. Kiežby behali vonku, spoznávali prírodu a tešili sa z jej krás.
„Dúfam, že deti vykonajú môj príkaz a vyliečia sa! Najradšej by som chodil potom baviť učky a sestričky na prázdne nemocničné oddelenia a všetkoby bolo zdravô,“ vyslovil Tatko Príroda želanie všetkých, ktorí sa krásneho štvrtkového festivalového dopoludnia v škole pri Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici zúčastnili.