V súčasnosti najrozšírenejším operačným systémom v smartfónoch je Android pričom najnovšia verzia je Android 10.

Hoci táto verzia operačného systému bola predstavená viac ako rok dozadu, tak aj napriek tomu ide až o 5. najrozšírenejšiu verziu operačného systému Android. Pri pohľade na čísla, jeho trhový podiel je však relatívne malý, konkrétne 8,1%. Poukazuje na to technologický portál Vosveteit.sk v rámci článku „Dáta odhaľujú, že Android 10 má vo svojich zariadeniach relatívne málo ľudí“. Len pre porovnanie, vôbec tou najrozšírenejšou verziou Androidu je Android Pie (9) s trhovým podielom 31,3% a druhou najrozšírenejšou verziou je Android Oreo (8) s trhovým podielom cez 21%. Rozloženie jednotlivých verzií Androidu si môžete pozrieť nižšie.

V praxi to znamená, že viac ako 90% používateľov je ochudobnených o nové funkcie vrátane žiadaného Tmavého režimu naprieč rozhraním systému. Výnimku tvoria len smartfóny, ktoré túto funkciu ponúkajú v rámci svojej nadstavby. Napríklad telefóny Xiaomi a Huawei ponúkajú túto funkciu v rámci svojich nadstavieb. Nejde však o pravidle, ale skôr o výnimku, že jednotlivé funkcie ponúkajú výrobcovia vo svojich nadstavbách ako vstavané.

Druhým dychom treba dodať, že rovnaká situácia ako je to v prípade funkcií, sa priamo dotýka aj mobilných aplikácií. Tu je však situácia presne opačná, vývojári so vo všeobecnosti sústreďujú na novšie verzie operačných systémov. Dôvodom je, že nové verzie Androidu podporujú aj nové možnosti, ako môžu interagovať používatelia so zariadeniami. Druhým dychom však treba povedať, že rozdiely nie sú až tak výraznými. Platí to obzvlášť v prípade bežných a dobre etablovaných aplikácií akými sú napríklad Skype, Spotify, Facebook, Instagram a ďalšie.

Dobrou správou pre je, že Google na tento problém už reaguje, nevie však reagovať na už existujúce zariadenia, ktoré sú v rukách samotných výrobcov vrátane aktualizácií. V súčasnosti Google totiž už nebude licencovať novopredstavené zariadenia, ktoré neprídu na trh s najnovším Androidom 10. V praxi to znamená, že aj používatelia slabších zariadení budú mať prístup k tým najnovším funkciám, ktoré ponúka nový Android. Častokrát sa totiž stávalo, že jednotliví výrobcovia predstavovali zariadenia s verziami Androidu, ktorý patril do „starého železa“.