Každý, kto ide prvýkrát pokladať akúkoľvek podlahu, rýchlo zistí, že bez dokonale rovného podkladu to je strastiplná práca. Aj keby to vyriešite len kobercom po celej miestnosti, hrboľatú podkladovú vrstvu budete cez koberec cítiť. Preto je potrebné venovať podkladu minimálne toľko pozornosti ako finálnej vrstve.

Podklad musí byť dokonale rovný

Ako však docieliť, aby bola podkladová vrstva maximálne rovná a bez výčnelkov? Dosiahnete to použitím anhydritového poteru. Je to liata samonivelizačná zmes na báze vody, plastifikátorov a ako z názvu vyplýva, anhydritu.

Pri jej expresne rýchlom vytvrdzovaní vzniká kryštálová štruktúra. Tieto kryštály sa medzi sebou celoplošne spájajú, vďaka čomu vznikne len minimum dutých priestorov. Anhydritové potery tak majú vysokú pevnosť a čo je najpodstatnejšie, vytvárajú dokonale rovnú plochu pod finálnu nášľapnú vrstvu. Takýto podklad je naviac vhodný aj pri použití podlahového vykurovania.

A čo takto sa vrátiť ku kobercom?

Po aplikovaní anhydritového poteru tak máte všetko pripravené pre položenie dlažby, parkiet alebo aj koberca. Práve voľba koberca ako finálnej nášľapnej vrstvy po celej miestnosti síce môže znieť ako niečo, čo sa robilo v minulosti a dnes už každý rieši skôr vinylové podlahy, koberce majú taktiež svoje výhody.

Okrem toho, že vedia byť príjemne hrejivé aj v prípadoch, že nemáte podlahové vykurovanie a pod vami nebýva nikto, kto by vás zospodu nepriamo vykuroval, ponúkajú aj nespočetné množstvo vzorov a farieb, ktoré dokážu oživiť každú miestnosť lepšie ako akýkoľvek typ podlahy.

Na výber máte z veľkého počtu moderných vzorov, takže mať koberec už neznamená mať ten istý vzor ako váš sused, len v inej farbe. Pri súčasnej ponuke na trhu sa výberom koberca môžete výrazne odlíšiť od ostatných nielen jeho vzorom, ale samotným faktom, že ste sa vôbec odhodlali použiť koberec ako finálnu vrstvu vašej podlahy.