V Banskej Bystrici sa 6. – 7. novembra uskutoční 35. festival zborového spevu Viliama Figuša – Bystrého. Z pôvodne regionálneho podujatia sa stalo jedno z najvýznamnejších na Slovensku.

festival zbor. spevu F.Bystry.A4Prvý z koncertov bude v piatok, 6. novembra o 18.30 h, v Cikkerovej sieni historickej radnice. Predstaví sa spevokol Štiavničan, domáci Hron, miešaný spevácky zbor Konzervatória J. L. Bellu a tiež hosťujúci komorný zbor Viliama Figuša – Bystrého zo srbskej Padiny.

V sobotu, 7. novembra o 10.30 h, sa v priestoroch Katedrály sv. Františka uskutoční súťaž, do ktorej sa prihlásilo spolu osem zborov z Novej Bane, Krupiny, Pohronskej Polhory, Prešova, Očovej, Kremnice a z Banskej Bystrice. Mesto pod Urpínom reprezentuje dievčenský spevácky zbor Konzervatória J. L. Bellu a miešaný spevácky zbor Collegium Cantus. Spevácke výkony bude hodnotiť štvorčlenná odborná porota, ktorá najlepším zborom udelí zlaté, strieborné a bronzové pásmo. Druhý z koncertov sa uskutoční v sobotu, 7. novembra o 18.30 h, opäť v Cikkerovej sieni radnice. V rámci Galakonceru budú vyhlásené výsledky súťaže v speve sakrálnej tvorby cirkevných a svetských speváckych zborov. Okrem víťaza súťaže a zahraničného zboru zo Srbska sa s hodinovým programom predstaví aj výnimočná vokálna skupina a cappella z Hradca Králové, Gentleman Singers.

Tento rok sa predstaví spolu jedenásť slovenských speváckych zborov a jeden zahraničný, ktorý pochádza zo Srbska a je partnerským zborom domáceho Collegium Cantus. Počas dvoch dní si tak môžu milovníci zborového spevu zadarmo vypočuť dva festivalové koncerty.